Կոչ եմ անում Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել Ղարաբաղի շրջափակումը. կոնգրեսական Բիլ Քիթինգ
Ես խորապես մտահոգված եմ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շարունակական շրջափակմամբ՝ Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելու միջոցով։ Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի՝ Եվրոպայի, էներգետիկայի, շրջակա միջավայրի եւ կիբեռտարածության ենթահանձնաժողովի նախագահ եւ զինված ուժերի կոմիտեի ավագ անդամ Բիլ Քիթինգը։
«Չնայած ինձ ուրախացնում է այն փաստը, որ Ադրբեջանը վերականգնել է բնական գազի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղում, ես կոչ եմ անում Ադրբեջանի ղեկավարությանը անհապաղ դադարեցնել շրջափակումը։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի համաձայնագիրը նախատեսում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անվտանգ տեղաշարժը երաշխավորելու պարտավորություն։ Ես կոչ եմ անում համաձայնագիրը ստորագրած բոլոր կողմերին պահպանել այդ պարտավորությունները եւ հարգել մարդու իրավունքները։
Ես համաձայն եմ պետքարտուղարի օգնական Դոնֆրիդի հետ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական փոխգործակցությունը վճռորոշ նշանակություն ունի երկարաժամկետ խաղաղության համար։ Կայուն խաղաղության հասնելը նույնպես բխում է երկու երկրների շահերից՝ ինչպես տնտեսական, այնպես էլ անվտանգության առումով»,-գրել է ամերիկացի կոնգրեսականը։

Конгрессмен Билл Китинг: Я призываю руководство Азербайджана немедленно прекратить блокаду Карабаха
Я глубоко обеспокоен продолжающейся блокадой Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана путем закрытия Лачинского коридора - единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией. Об этом в своем микроблоге  в Twitter написал председатель подкомитета Палаты представителей Конгресса США по Европе, энергетике, окружающей среде и киберпространству и старший член Комитета по вооруженным силам Билл Китинг.
«Хотя меня радует тот факт, что Азербайджан восстановил поставки природного газа в Нагорный Карабах, я призываю руководство Азербайджана немедленно прекратить блокаду.
Трехстороннее соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года предусматривает обязательство гарантировать безопасное передвижение граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор. Я призываю все стороны, подписавшие соглашение, соблюдать эти обязательства и уважать права человека.
Я согласен с помощником госсекретаря Донфрид, что дипломатическое взаимодействие между Арменией и Азербайджаном имеет решающее значение для долгосрочного мира. Достижение прочного мира также в интересах обеих стран, как в экономическом плане, так и в плане безопасности», - написал американский конгрессмен.
Напомним, что с  12 декабря азербайджанцы под видом так называемых «экологов» блокируют Лачинский коридор, связывающий Арцах с Арменией.