Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն նոյեմբերի սկզբին այցելել է Ադրբեջանի  իշխանությունների կողմից ձերբակալված հայերի մի մասին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն նոյեմբերի սկզբին այցելել է Ադրբեջանի  իշխանությունների կողմից ձերբակալված հայերի մի մասին, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Մենք շարունակում ենք տեսակցել բոլոր այն հայ անձանց, որոնք ձերբակալվել են Ադրբեջանում և որոնց անունները հաստատվել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Խոսքն այն անձանց մասին է, որոնք ձերբակալվել են և գտնվում են Ադրբեջանում 2020 թվականից ի վեր, 2021 թվականի, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի սրացումների հետևանքով։ Տեսակցությունները պարբերական բնույթ են կրում: Օգտվելով դրանից՝ հնարավորություն ենք տալիս նրանց կապ պահպանել ընտանիքների հետ»,-ասաց Զառա Ամատունին։
Նա նշեց, որ հոկտեմբերին ԿԽՄԿ-ն Բաքվում տեսակցել է նրանց մի մասին, իսկ այս ամսվա սկզբին առաջին անգամ տեսակցել է սեպտմեբերի 19-ի ռազմական գործողությունների առնչությամբ ձերբակալված հայերին, որոնց մասին հաստատումները կազմակերպությունը ստացել է վերջերս։
Նրա խոսքով, տեսակցություններն անցնում են առանձնազրույցի ձևաչափով, որի ընթացքում յուրաքանչյուր անձի հետ քննարկվում են իրեն վերաբերող հարցերը, խնդիրները։ ԿԽՄԿ-ի աշխատակիցների ուշադրության կենտրոնում է լինում բոլոր անձանց առողջական վիճակը, նրանց պահման պայմանները։ Այդ ամենը դիտարկվում են ինչպես առանձնազրույցների, այնպես էլ բոլոր հնարավոր տարածքներով շրջայցերի միջոցով։
«Ինչ վերաբերում է այդ նկատառումներին և, թե ինչպես ենք մենք հետևողական դրանց, ապա սա արդեն փակ տեղեկություններ են և անմիջապես քննարկվում են տեղի իշխանությունների հետ։ Տեսակցությունների նպատակն այն է, որ կարողանանք տեսնել, թե ինչ վիճակում են նրանք գտնվում, ինչի կարիք ունեն և եթե կարող ենք նաև մենք աջակցել, որ այդ կարիքները հնարավոր լինի պատշաճ կերպով հասցեագրել։ Նշեմ, որ մենք չենք բարձրաձայնում դրա մասին հանրային հարթակում։ Դա մեզ թույլ է տալիս առավելապես բաց կերպով քննարկել այդ հարցերն այն պատկան մարմինների հետ, որոն

Представители МККК посещают армян, арестованных властями Азербайджана
В начале ноября представители Международного комитета Красного Креста посетили некоторых армян, арестованных властями Азербайджана
Об этом «Арменпресс» рассказала руководитель отдела по связям с общественностью делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
«Мы продолжаем посещать всех тех армян, которые были арестованы властями Азербайджана, и чьи имена были подтверждены. Речь идет о лицах, арестованных и находящихся в Азербайджане с 2020 года, после эскалации 2021 года, а также 19 сентября 2023 года. Посещения носят периодический характер. Пользуясь этим, мы даем им возможность поддерживать связь со своими семьями», - сказала Зара Аматуни.
Она отметила, что посещения арестованных в Баку были и в октябре. А в начале этого месяца представители МККК впервые посетили армян, арестованных во время военных действий 19 сентября, подтверждения об их заключении организация получила недавно.
Зара Аматуни рассказала, что встречи проходят в формате личной беседы с каждым заключенным, обсуждаются все волнующие их вопросы и проблемы. Состояние здоровья всех этих лиц и условия их содержания находятся в центре внимания сотрудников МККК. Все это рассматривается как посредством частных бесед, так и осмотров мест заключения.
«Эти вопросы и то, как мы их согласовываем, - закрытая информация, она обсуждается с местными властями. Цель визитов - увидеть, в каком они состоянии, в чем они нуждаются. И, при возможности,  поддержать их, помочь, чтобы их потребности должным образом были удовлетворены. Должна отметить, что мы публично не говорим об этом. Это позволяет нам более открыто обсуждать эти вопросы с соответствующими органами, которые несут ответственность за этих лиц», - сказала Зара Аматуни.