Խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակել է Լաչինի ապաշրջափակման շուրջ բանակցությունները. ՌԴ ՊՆ
Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակել է Լաչինի միջանցքի տարածքում իրավիճակի կայունացման շուրջ բանակցությունները։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունից։
՛՛2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը շարունակել է բանակցային գործընթացը ադրբեջանական եւ հայկական կողմերի հետ՝ իրավիճակը կայունացնելու եւ Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը №7 դիտակետի մոտ ապաշրջափակելու նպատակով՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է նաեւ, ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում։

Российские миротворцы продолжают переговоры по открытию Лачинского коридора
Продолжаются переговоры с азербайджанской и армянской сторонами по вопросу разблокировки дороги Горис — Степанакерт. Об этом говорится в бюллетене Министерства обороны России от 14 декабря о деятельности российских миротворцев.
«В течение 13 декабря 2022 года командованием российских миротворцев продолжился переговорный процесс с азербайджанской и армянской сторонами по стабилизации обстановки и разблокированию проезжей части дороги Степанакерт — Горис в районе наблюдательного поста № 7», — говорится в сообщении.
Напомним, 12 декабря Азербайджан заблокировал дорогу Степанакерт — Горис, чем перерезал сообщение Армении с Нагорным Карабахом. В связи с этим, отмечают в МО России, российские миротворцы ведут переговоры с представителями Азербайджана о возобновлении движения по этому маршруту.