Կարևոր որոշումներ` Արցախում երիտասարդ ընտանիքներին բնակելի տներ կառուցելու նպատակով
«Մոտ հինգ տարի առաջ կառավարությունը սկսել էր մի ծրագիր, որով երեք միլիոն դրամ էր անհատույց տրամադրում մեր այն երիտասարդ ընտանիքներին, որոնք գյուղական համայնքներում տուն էին կառուցում: Նախընտրական խոստմանս համաձայն՝ «Արցախի Հանրապետության գյուղական և քաղաքային՝ բացառությամբ Ստեփանակերտ և Շուշի քաղաքների, բնակավայրերում մշտապես բնակվող երիտասարդ ընտանիքներին բնակելի տներ կառուցելու նպատակով անհատույց պետական ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու մասին» ԱՀ կառավարության N 353-Ն որոշման մեջ արդեն կատարել ենք հետևյալ երկու կարևոր փոփոխությունները, որոնք սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ կմտնեն.
Ա) Նշված նպատակով տրամադրվող երեք միլիոն դրամը դարձել է հինգ միլիոն դրամ:
Բ) Սահմանված տարիքային շեմը 40-ից դարձել է 50:
Կարծում եմ՝ այս փոփոխությունները կարևոր խթան կդառնան գյուղական համայնքների համաչափ զարգացման և բնակարանաշինության համար՝ բարելավելով բազմաթիվ ընտանիքների կենսապայմանները: Ուստի մեծ ուրախությամբ ստորագրեցի կառավարության այս որոշումը»:

В Арцахе увеличится размер госсодействия на строительство жилых домов для молодых семей
Около пяти лет назад правительство начало программу, по которой безвозмездно предоставляло три миллиона драмов тем молодым семьям, которые строили дома в сельских общинах Арцаха.
Об этом на своей странице в Facebook написал президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Согласно моему предвыборному обещанию, в постановлении Правительства Республики Арцах № 353-Н «О предоставлении безвозмездной государственной финансовой помощи для строительства жилых домов молодым семьям, проживающим в сельских и городских районах Республики Арцах, за исключением городов Степанакерт и Шуши» мы уже внесли следующие два важных изменения, которые вступят в силу с 1 сентября:
А) предоставляемые с указанной целью три миллиона драмов повысятся до пяти миллионов.
Б) установленный возрастной порог повысится с 40 до 50 лет. Думаю, эти изменения станут важным стимулом для пропорционального развития сельских общин и жилищного строительства, улучшая условия жизни многих семей. Поэтому я с большой радостью подписал это решение».