Ջալալ Հարությունյանն ազատվել է Արցախի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից (տեսանյութ)
Գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Անատոլիի Հարությունյանն ազատվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից:
՛՛Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 4-րդ կետով և 94-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ ստորագրել եմ հրամանագիր, համաձայն որի` գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Անատոլիի Հարությունյանն ազատվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից:
Իսկ մեկ այլ հրամանագրով՝ գեներալ-մայոր Միքայել Ալբերտի Արզումանյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ նրան շնորհելով գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
Ջալալ Հարությունյանի ազատման որոշումը պահի հրամայական է՝ պայմանավորված օրերս մարտական դիրքում նրա ստացած վիրավորումով և տարամեկնաբանությունների առիթ չպետք է հանդիսանա:
Ապաքինում եմ մաղթում Ջալալ Անատոլիին և համոզված եմ, որ նա շատ շուտով կվերադառնա հայրենիքին ծառայության:
Վստահ եմ, որ Միքայել Արզումանյանը նոր պաշտոնում գիտակցում է պատասխանատվության աստիճանը և ջանք ու եռանդ չի խնայի, որպեսզի այդ վստահությունն արդարացնի՛՛,- այս մասին գրել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը իր Ֆեյսբուքյան էջում:

Джалал Арутюнян освобожден от должности министра обороны Арцаха
Руководствуясь пунктом 4 статьи 93 и частью 3 статьи 94 Конституции Республики Арцах, президент Арцаха Араик Арутюнян подписал указ, согласно которому генерал-лейтенант Джалал Арутюнян освобожден от должности министра обороны - командира Армии обороны Республики Арцах.
Другим указом генерал-майор Микаел Арзуманян назначен министром обороны Республики Арцах-командиром армии обороны. Ему присвоено воинское звание генерал-лейтенанта.
"Решение об освобождении Джалала Арутюняна является императивом момента, в связи с ранением, полученным им на днях на боевой позиции. Данное решение не должно стать поводом для кривотолков.
Желаю скорейшего выздоровления Джалалу Арутюняну, уверен, что он очень скоро вернется на службу Родине.
Также уверен, что Микаел Арзуманян осознает степень ответственности новой должности и не пожалеет сил и энергии, чтобы оправдать доверие", - написал президент Арцаха.
Как впоследствии сообщил пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян, жизни Джалала Арутюняна ничего не угрожает, он получил легкое ранение.