Իտալացի սենատորները դատապարտել են Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախի դեմ
Իտալացի սենատորներ Ռաֆֆայել Սպերանցոնը, Պիեր Ֆերդինանդո Կազինին և Իվան Սկալֆարոտոն դատապարտել են Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախի դեմ։
Սենատի Fratelli d'Italia խմբակցության փոխնախագահ Ռաֆֆայել Սպերանցոնը մտահոգություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։ «Ես իմ համերաշխությունն եմ հայտնում խաղաղ բնակչությանը, որը տուժել է բռնության այս նոր ալիքից, որը բռնկվել է վերջին մի քանի ժամում։ Ես նաև իմ մտահոգությունն եմ հայտնում այս տարածաշրջանի հայ ժողովրդի ճակատագրի վերաբերյալ, ում հետ մենք դարավոր բարեկամություն ունենք։ Պետք է ամեն գնով խուսափել, որ ճգնաժամը շարունակի զոհեր տալ»։
«Մենք շատ անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղի վրա զանգվածային հարձակումից, որն արդեն հանգեցրել է մի քանի զոհերի, այդ թվում՝ երեխաների։ Մինչ միջազգային հանրությունը ամիսներ շարունակ կոչ է անում անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը և առաջարկել երկխոսության մեխանիզմ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև, վերջինս հարձակում է գործում 9-ամսյա շրջափակման հետևանքով արդեն սպառված բնակչության վրա։ Մենք կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել կրակը, բացել Լաչինի միջանցքը և վերսկսել բանակցությունները»,- ասել է սենատոր Պիեր Ֆերդինանդո Կազինին։
Իվան Սկալֆարոտտոյի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը գնալով ավելի է բարդանում։ «Միջազգային հանրությունը պետք է զբաղվի այս ճգնաժամով։ Անտոնիո Տայանին (Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար – խմբ.) պետք է պարտավորեցնի Իտալիայի կառավարությանը լուծել այս հարցը»:

Итальянские сенаторы осудили агрессию Азербайджана против Арцаха
Итальянские сенаторы Рафаэле Сперанзон, Пьер Фердинандо Каццини и Иван Скальфаротто осудили агрессию Азербайджана против Арцаха.
Вице-президент фракции «Братья Италии» (Fratelli d'Italia) в Сенате Рафаэле Сперанзон выразил обеспокоенность тем, что происходит в Нагорном Карабахе. «Я выражаю свою солидарность с гражданским населением, пострадавшим от этой новой волны насилия, вспыхнувшей в эти последние несколько часов. Я также выражаю свою озабоченность судьбой армянского народа этого региона, с которым нас связывает многовековая дружба. Необходимо  всеми силами избегать того, чтобы кризис продолжал становиться причиной жертв».
«Мы очень обеспокоены массированной атакой на Нагорный Карабах, которая уже повлекла за собой несколько жертв, в том числе детей. В то время как международное сообщество уже несколько месяцев призывает к немедленному открытию Лачинского коридора и предлагает механизм диалога между Степанакертом и Баку, последний начинает атаку на население, уже истощенное 9-месячной блокадой. Мы призываем к немедленному прекращению огня, открытию Лачинского коридора и возобновлению переговоров», - отметил сенатор Пьер Фердинандо Каццини.
По словам Ивана  Скальфаротто,  гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе становится все более сложной.  «Международному сообществу необходимо разобраться с этим кризисом. Антонио Таяни (министр иностранных дел Италии – ред.) должен обязать итальянское правительство заняться этим вопросом».