Իրավիճակը կարող է շատ ավելի վատանալ․ Թոմաս դե Վաալ
Իրավիճակը կարող է շատ ավելի վատանալ։ Այս մասին X միկրոբլոգում գրել է Կարնեգի եվրոպական հիմնադրամի տարածաշրջանային մասնագետ Թոմաս դե Վաալը՝ անդրադառնալով Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային։
«Ղարաբաղում նոր պատերազմի առաջին օրը (սարսափելի է սա գրելը)... Սարսափելի օր արևմտյան դիվանագիտության, խաղաղապահների և առաջին հերթին, իհարկե, Ղարաբաղի ժողովրդի համար։ Վախենում եմ, որ հիմնական դիտարկումն այն է, որ իրավիճակը կարող է շատ ավելի վատանալ»:
«Բաքուն կոչ է անում լուծարել ղարաբաղցի հայերի քաղաքական կառույցները և տեղի զինված ուժերը մինչև բանակցությունների մեկնարկը։ Սա հանձնվելու կոչ է, որը մյուս կողմը չի ընդունի։
Այսպիսով, Ադրբեջանի հարձակումը Ղարաբաղի վրա կշարունակվի։ Այսօր Բաքուն հիմնականում ավիացիան օգտագործում էր Ղարաբաղում մնացած ռազմական ենթակառուցվածքը ոչնչացնելու համար։ Արդեն հաղորդվել է մի քանի տասնյակ զոհի մասին։
Այնուամենայնիվ, այն, ինչ հաջորդում է, կարող է ավելի վատ լինել: Հաջորդ քայլը կարող է լինել ցամաքային հարձակումը՝ բնակեցված տարածքները գրավելու համար: Շատ ավելի արյունահեղության հեռանկարով։
Այսպիսով, միջազգային դիվանագիտությանը քիչ թանկ ժամանակ է մնացել մինչև այս սցենարի իրականացումը:
Ինչ վերաբերում է Մոսկվային: Տեղում մինչեւ 2000 ռուս խաղաղապահ կա, բայց դեռ ոչինչ չեն անում։ Միաժամանակ, ռուս պաշտոնյաներն ու մեկնաբանները ստեղծված իրավիճակի համար մեղադրում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա արևմտամետ դիրքորոշմանը։
Զարմանալի չէ, որ շատ հայեր կարծում են, որ Մոսկվան թույլ է տվել դա տեղի ունենալ՝ փորձելով սադրել Հայաստանում ռեժիմի փոփոխություն: Առաջիկա օրերին նույնպես ուշադիր հետևեք Երևանին: Դա շատ դինամիկ իրավիճակ է (վատ իմաստով)»:
«Ցավոք, թվում է, որ սա կարող է լինել թիվ երրորդ պատերազմը, մի բան, որից մարդիկ վախենում էին, բայց հույս ունեին խուսափել դիվանագիտության միջոցով վերջին մի քանի շաբաթների և ամիսների ընթացքում», - ասաց Թոմաս դե Վաալը AP-ին:

Томас де Ваал: Ситуация может стать намного хуже
Ситуация может стать намного хуже. Об этом в микроблоге X написал региональный специалист Европейского фонда Карнеги Томас де Ваал, имея ввиду агрессию Азербайджана против Арцаха.
«Первый день новой войны Карабахе (ужасно писать это)… Страшный день для западной дипломатии, для миротворцев, прежде всего, конечно, для народа Карабаха. Боюсь, основное наблюдение заключается в том, что ситуация может стать намного хуже».
«Баку призывает к роспуску политических структур карабахских армян и местных вооруженных сил до начала переговоров. Это призыв сдаться, который другая сторона не примет.
Таким образом, нападение Азербайджана на Карабах будет продолжаться. Сегодня Баку в основном использовал авиацию для уничтожения той военной инфраструктуры, которая осталась в Карабахе. Уже сообщается о нескольких десятках пострадавших.
Однако то, что будет дальше, может быть хуже. Следующим шагом может стать наземная атака с целью захвата населенных пунктов. С перспективой гораздо большего кровопролития.
Таким образом, у международной дипломатии остается немного драгоценного времени, прежде чем этот сценарий произойдет.
А что насчет Москвы? На местах находятся до 2000 российских миротворцев, но они пока ничего не делают. В то же время российские официальные лица и комментаторы обвиняют в сложившейся ситуации премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его прозападную позицию.
Неудивительно, что многие армяне считают, что Москва позволила этому случиться, чтобы попытаться спровоцировать смену режима в Армении. В ближайшие дни внимательно следите также за Ереваном. Очень динамичная ситуация (в плохом смысле)».
«К сожалению, похоже, что это может война номер три, то, чего люди боялись, но надеялись избежать с помощью дипломатии в последние несколько недель и месяцев», – сказал Томас де Ваал в комментарии AP.