Amnesty International-ի հասցեական գնահատականները պետք է հիմք հանդիսանան միջազգային հարթակում որոշում կայացնողների համար․ Արցախի ՄԻՊ
Ողջունում ենք Amnesty International միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության անդրադարձն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակմանը, որով կազմակերպությունը արձանագրում է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությանը զրկել է սննդի մատակարարումներից և հումանիտար աջակցությունից։ Այս մասին գրառում է կատարել Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Կազմակերպությունը ընդգծում է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել ՄԱԿ֊ի բարձրագույն դատական մարմնի որոշումը, որով դատարանը պարտավորեցնել է Ադրբեջանին ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, և պնդում, որ Ադրբեջանը պետք է վերացնի Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը և վերջ դնի հումանիտար ճգնաժամին։
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից նման հայտարարություններն ու իրավիճակի հասցեականն գնահատականները պետք է հիմք հանդիսանան միջազգային հարթակում որոշում կայացնողների համար՝ Ադրբեջանի նկատմամբ զսպիչ և պատժիչ գործողություններ ձեռնարկելու համար»։

Адресные оценки Amnesty International должны стать основой для лиц, принимающих решения на международной арене: омбудсмен Арцаха
Приветствуем обращение авторитетной международной правозащитной организации Amnesty International к продолжающейся блокаде Арцаха со стороны Азербайджана, которым организация констатирует, что Азербайджан лишил гражданское население Нагорного Карабаха продовольственной и гуманитарной помощи.
Организация также подчеркивает, что Азербайджан продолжает игнорировать решение Высшего судебного органа ООН, обязывающее Азербайджан обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору, и настаивает на том, что Азербайджан должен снять блокаду с Нагорного Карабаха и положить конец гуманитарному кризису.
Подобные заявления и адресные оценки ситуации со стороны международных правозащитных организаций должны стать основой для принятия решений о мерах сдерживания и наказания в отношении Азербайджана на международной арене.