Ինչպիսի՞ն է մշակութային ցեղասպանությունը Լեռնային Ղարաբաղում հայերի համար. The Times
2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100,000 հայերի ցավոտ արտագաղթ է տեղի ունեցել։ Տեղի բնակիչների այս զանգվածային արտագաղթը իրենց հայրենիքից հաջորդեց ինը ամիս շրջափակմանը, որն ավարտվեց սեպտեմբերի 19-ին արյունալի ռազմական հարձակմամբ, գրում է Times-ը։
«Այս տղամարդիկ, կանայք և երեխաները, վախենալով իրենց կյանքի համար, թողեցին ամբողջ աշխարհներ՝ իրենց դպրոցներն ու խանութները. դաշտեր, նախիրներ և խաղողի այգիներ, իրենց նախնիների գերեզմանոցները։ Նրանք թողել են նաև եկեղեցիներ՝ մեծ ու փոքր, հին ու ավելի ժամանակակից, մեծ ու համեստ, որոնց մեջ հավաքվել ու աղոթել են դարերով։ Նրանք նաև թողել են կամուրջներ, ամրություններ, վաղ ժամանակակից առանձնատներ և խորհրդային ժամանակաշրջանի հուշարձաններ, ինչպիսին է սիրելի «Մենք և մեր սարերը» հուշարձանը: Հիմա ի՞նչ է լինելու այս վայրերի հետ։
Մենք լավ գիտենք, թե ինչ կատարվեց Ջուղայում, Նախիջևանում. 16-րդ դարի հայկական տապանաքարերի տպավորիչ լանդշաֆտը Ադրբեջանի կողմից մի քանի տարում ջնջվեց աշխարհի երեսից։ Մենք գիտենք, թե ինչ է պատահել Ջեբրայիլի Աստվածածին եկեղեցուն և Մեծ Թաղեր գյուղի հայկական գերեզմանատանը. երկուսն էլ ամբողջությամբ ջնջվել են հողատար սարքավորումների միջոցով։
Մենք նաեւ գիտենք, թե ինչ եղավ Շուշիի Ղազանչեցոց տաճարի հետ, որն իր հերթին գնդակոծվեց, վնասեցին գրառումները, այն «վերականգնվեց» առանց հայկական գմբեթի և այժմ վերանվանվել է «քրիստոնեական» տաճար։ Այս գործողությունների լկտիությունը, ինչպես գրել է լրագրող Ջոշուա Կուչերան 2021 թվականի մայիսին, «ենթադրում է աճող վստահություն, որ [Բաքուն] կարող է վերակառուցել իր նոր վերականգնված տարածքները ցանկացած տեսքով, ինչպես կցանկանա»:
Արցախում հազարավոր տարիների հայկական կյանքի ոչնչացումը հնարավոր է դարձել այն մարդկանց եւ երկրների անգործության և թվացյալ անտարբերության շնորհիվ, որոնք կարող էին դա կանխել։
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը շռայլորեն խոսում են մարդու համընդհանուր իրավունքների մասին, սակայն ոչինչ չարեցին այն ինը ամիսների ընթացքում, երբ արցախցիներին զրկել էին սննդից, դեղորայքից, վառելիքից և այլ կենսական ապրանքներից։ Նրանք ոչինչ չարեցին Արդարադատության միջազգային դատարանի վճիռն իրականացնելու համար, որն Ադրբեջանից պահանջում էր դադարեցնել շրջափակումը դեռևս 2023 թվականի փետրվարին։ Այս անգործությունը խրախուսեց Ադրբեջանին հարձակվել, ինչպես կխրախուսի մյուսներին անել նույնը այլուր:
Կարևոր է հասկանալ, թե ինչպիսի մշակութային ավերածություններ են արվում. այս հուշարձաններն ու քարերը վկայում են հայության սերունդների մասին, որոնք պաշտել և հոգացել են դրանց մասին: Ոչնչացնել դրանք, նշանակում է ջնջել ոչ միայն մշակույթը, այլև ժողովուրդը։ Ինչպես նշել է արվեստի պատմաբան Բարի Ֆլոդը, 2016 թվականին, այսպես կոչված, «Իսլամական պետության» կողմից 2014 թվականից ի վեր մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, «սոցիալական միավորող հյուսվածքների ֆիզիկական ոչնչացումը` արխիվներ, արտեֆակտներ և հուշարձաններ, որոնցում մարմնավորվել են բարդ միկրոպատմություններ, նշանակում է, որ հիմա այդ անցյալում կան բաներ, որոնք չեն կարող և երբեք հայտնի չեն լինի»: Նման կորստի ողբերգական օրինակ է Ջուղայի գերեզմանատունը։
Եթե ​​պատմությունը ուղեցույց է, ապա էթնիկ զտումներին սովորաբար հաջորդում են բոլոր տեսակի մշակութային ոչնչացումները՝ վանդալիզմից մինչև լանդշաֆտի ամբողջական ոչնչացում: Վերջին մարտավարությունը կկիրառվի ոչ այնքան հայտնի եկեղեցիների հետ: Սա կլինի ավելի քիչ հայտնի հայկական հուշարձանները քանդելու չարագուշակ միջոց, որը կսնուցի այն գաղափարը, որ վաղ ժամանակակից ժամանակաշրջանում այնտեղ հայեր չեն եղել:
Կլինի նաև կեղծիք, որում հայկական հուշարձաններին տրվում է նորաստեղծ պատմություն և համատեքստ։ 13-րդ դարում կառուցված Դադիվանք և Գանձասար վանքերը միջնադարյան հայկական ճարտարապետության հոյակապ ու բնորոշ նմուշներ են և արդեն վերանվանվել են «հին կովկասյան ալբանական տաճարներ»։ Ակնկալվում է, որ այս և այլ վայրերը կդառնան «կովկասյան-ալբանական հնագույն մշակույթին» նվիրված գիտաժողովների և սեմինարների անցկացման վայրեր։ Ինչ վերաբերում է այդ շենքերի, խաչքարերի և տապանաքարերի վրա անթիվ հայերեն մակագրություններին. դրանք, ինչպես 2021 թվականի փետրվարին հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հայկական կեղծիքներ են և կստանան իրենց «նախնական տեսքը» (ենթադրաբար հափշտակելով, ավազով պայթեցնելով) կամ հայերեն արձանագրություններով քարերը հեռացնելով, ինչպես արվել է 1980-ական թթ.)։
Ի վերջո, տեղի կունենա Ադրբեջանի «մուլտիկուլտուրալիզմի» հաղթանակը. «Եկե՛ք Ղարաբաղ՝ հին քրիստոնյաների հայրենիք»,- կասեն մարդիկ։ «Խնդրում եմ անտեսել քարե պատի փորագրված տառերը, քանի որ սա հայերեն գրություն չէ։ Այստեղ երբեք հայեր չեն եղել»։ Բացառությամբ Բաքվի դատապարտելի թանգարանում պատկերված զինվորների և օկուպանտների, որտեղ ցուցադրված են զոհված հայ զինվորների մոմե արձանները, դա այնքան անմարդկային տեսարան է, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, այդ թվում՝ ադրբեջանցի ակտիվիստները, պահանջում են փակել այն:
Ահա թե ինչպես է տեղի ունենում մշակութային ցեղասպանություն. Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցավ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, որին հաջորդեցին լայնածավալ թալանը, վանդալիզմը և հայկական վայրերի ավերումը ներկայիս Թուրքիայի տարածքում: Երկրորդ մշակութային ցեղասպանության հեռանկարն այժմ օրակարգում է: Միայն թե հիմա հայերը կհետեւեն, թե ինչ է կատարվում առցանց՝ տրավմա ապրելով հուշարձան առ հուշարձան:
2020 թվականին հայ ակտիվիստները կոչ են արել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և մշակութային ժառանգության պահպանության այլ կազմակերպություններին միջազգային մոնիտորինգ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի խոցելի վայրերի նկատմամբ։ Ոչինչ չի արվել: Հիմա ժամանակն է, որ աշխարհը պաշտպանի այն, ինչ մնացել է հայկական մշակույթից Լեռնային Ղարաբաղում: Եթե ​​սա չանենք, ո՞ր մշակույթն է լինելու հաջորդը:

В сентябре 2023 года произошел травмирующий исход  более 100 000 армян из Нагорного Карабаха. Этот массовый исход коренных жителей со своей родины последовал за девятью месяцами голодной блокады, кульминацией которой стало кровавое военное нападение 19 сентября, пишет Times.
«Эти мужчины, женщины и дети, опасаясь за свою жизнь, оставили после себя целые миры: свои школы и магазины;  поля, стада и виноградники; кладбища своих предков. Они также оставили после себя церкви, большие и маленькие, древние и более современные, величественные и скромные, в которых веками собирались вместе и молились. Они также оставили после себя мосты, укрепления, особняки раннего нового времени и памятники советской эпохи, такие как всеми любимый памятник «Мы и наши горы». Что теперь будет с этими местами?
Мы хорошо знаем, что произошло в Джульфе, в Нахиджевани: впечатляющий пейзаж армянских надгробий XVI века был стерт с лица земли Азербайджаном за несколько лет. Мы знаем, что случилось с церковью Богородицы в Джебраиле и армянским кладбищем в селе Мец Тагер — оба были полностью стерты с ландшафта с помощью землеройной техники. И мы знаем, что случилось с собором Казанчецоц в Шуши, который, в свою очередь, был обстрелян, испорчен граффити, «восстановлен» без армянского купола и теперь переименован в «христианский» храм. Наглость этих действий, как писал журналист Джошуа Кучера в мае 2021 года, «предполагает растущую уверенность в том, что [Баку] может переделать свои недавно отвоеванные территории в любой образ, который захочет».
Уничтожение тысячелетней армянской жизни в Арстахе стало возможным благодаря бездействию и кажущемуся безразличию тех, кто мог это предотвратить. Соединенные Штаты и Европейский Союз высокопарно говорят об всеобщих правах человека, но ничего не предприняли в течение девяти месяцев, пока жителям Арцаха отказывали в еде, лекарствах, топливе и других жизненно важных товарах. Они ничего не сделали для исполнения постановления Международного Суда, требовавшего еще в феврале 2023 года от Азербайджана прекратить блокаду. Это бездействие подтолкнуло Азербайджан к нападению – точно так же, как оно побудит других сделать то же самое в других местах.
Важно понимать, на что делает ставку такое культурное уничтожение: эти памятники и камни свидетельствуют о поколениях армян, которые поклонялись им и заботились о них. Уничтожить их — значит стереть не только культуру, но и народ. Как заметил в 2016 году историк искусства Барри Флад об уничтожении культурного наследия так называемым «Исламским государством» с 2014 года, «физическое разрушение общественных соединительных тканей — архивов, артефактов и памятников, в которых были воплощены сложные микроистории, — означает что теперь в этом прошлом есть вещи, которые не могут и никогда не будут известны». Джульфинское кладбище является трагическим примером такой утраты.
Если судить по истории, за этническими чистками обычно следуют всевозможные культурные разрушения, от вандализма до полного уничтожения ландшафта. Последняя тактика будет использоваться с менее известными церквями. Это будет зловещий способ снести менее известные армянские памятники, что послужит основой для представления о том, что в ранний современный период там не было армян.
Произойдет также фальсификация, при которой армянским памятникам наделяют вновь созданной историей и контекстом. Монастыри Дадиванк  и Гандзасар , построенные в XIII веке, — великолепные и характерные образцы средневековой армянской архитектуры — уже переименованы в «древние кавказские албанские храмы». Ожидается, что эти и другие места станут площадками для проведения конференций и семинаров, посвященных «древней кавказско-албанской культуре». Что касается бесчисленных армянских надписей на этих зданиях, хачкарах и надгробиях: они, как заявил в феврале 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев, являются армянскими подделками, и им придадут «первоначальный вид» (предположительно путем выдалбливания, пескоструйной обработки) или удаление камней с армянскими надписями, как это было сделано в 1980-х годах).
Наконец, состоится торжество «мультикультурализма» Азербайджана. «Приезжайте в Карабах, на родину древних христиан», — скажут люди. «Пожалуйста, не обращайте внимания на выдолбленные буквы на каменной стене, потому что это не армянская надпись. Армян здесь никогда не было!» За исключением солдат и оккупантов, подобных тем, что изображены в предосудительном музее в Баку, где представлены восковые фигуры погибших армянских солдат – зрелище настолько бесчеловечное, что международные правозащитные организации, в том числе азербайджанские активисты, потребовали его закрытия.
Именно так происходит культурный геноцид. Чуть более 100 лет назад произошел Геноцид армян, устроенный Османской империей, за которым последовали крупномасштабные грабежи, вандализм и разрушение армянских объектов на территории современной Турции. Сейчас на повестке дня стоит перспектива второго культурного геноцида. За исключением того, что теперь армяне будут наблюдать за происходящим онлайн, переживая травмы место за местом и памятник за памятником.
В 2020 году армянские активисты призвали ЮНЕСКО и другие организации по сохранению наследия провести международный мониторинг уязвимых мест в Нагорном Карабахе. Ничего не произошло. Сейчас настало время миру защитить то, что осталось от армянской культуры в Нагорном Карабахе. Если мы этого не сделаем, какая культура станет следующей?