Հունիսի 15-ից սկսած Արցախ ոչ մի կիլոգրամ բեռ չի մտել՝ իրավիճակը օր օրի դառնում է աղետալի․ պետնախարար
Հունիսի 15-ից սկսած Արցախ ոչինչ չի բերվել, ամբողջությամբ դադարեցված են ռուս խաղաղապահների և հումանիտար բեռնափոխադրումները: Այս մասին InfoPort.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Մենք ունենք առողջական խնդիրներ ունեցող բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք ԿԽՄԿ միջոցով պետք է տեղափոխվեին Հայաստանի Հանրապետություն, սակայն նրանց տեղափոխությունը չի կազմակերպվում ճանապարհի փակ լինելու պատճառով: Մենք չենք ստանում դեղորայք, սնունդ, տարեցների, երեխաների, նորածինների խնամքի համար անհրաժեշտ պարագաներ: Մենք չենք ստանում վառելիք և այլ պարագաներ, որոնք անհրաժեշտ են արցախցիների առաջ ծառացած հազարավոր խնդիրների՝ նրանց կյանքի վրա բացասական ազդեցությունը մեղմելու համար: Իրավիճակը օր օրի դառնում է աղետալի և անհասկանալի է, թե ինչու է աշխարհը հանդուրժում այս ամենը»,- շեշտեց պետնախարարը։
Ներսիսյանը շեշտեց, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի ժողովուրդը աշխարհի աչքի առաջ գոյաբանական պայքարի մեջ է: «Արցախցիները բացահայտորեն ենթարկվում են էթնիկ զտման, 120.000 հայի զրկանքների գնով պարտադրվում է հպատակեցում, 120.000 հայի պարտադրվում է ապրել սրի տակ կամ լքել իր հայրենիքը: Բայց պետք է հասկանալ մի ճշմարտություն, որ արցախցին այլևս չունի նահանջի տեղ և նման քայլերով անիմաստ է ինչ-որ բան պահանջելը կամ պարտադրելը: Միթե այս ամենը ունի այն արժեքը, որի համար աշխարհը կարող է հանդուրժել միջազգային մարդասիրական իրավունքի այսպիսի ոտնահարումը, մարդու տարրական իրավունքների այսպիսի վերացումը և դրանց պաշտպանության միջազգային փորձի կիրառումից հրաժարվելը կամ դիտավորյալ անգործությունը: Մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի այսպիսի տարակերպ մեկնաբանությունն ու կիրառությունը բավականին թանկ է նստելու հավաքական աշխարհի ու մարդկության վրա, ուստի քանի ուշ չէ, պետք է բոլորը սթափվեն, առաջին հերթին՝ համայն հայությունը»,- ընդգծեց պետնախարարը:
Նա հիշեցրեց, որ Արցախի շրջափակումը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից։ «Տևական ժամանակ արցախցիները ապրել են լրջագույն խնդիրների մեջ, մինչև Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերը և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակը կարողացան կատարել հումանիտար բեռնափոխադրումներ՝ այդ կերպ մի փոքր մեղմելով ստեղծված իրավիճակը: ԿԽՄԿ միջոցով Արցախ էր հասցվում դեղորայք, իսկ ռուս խաղաղապահների միջոցով՝ սնունդ:
Ակնհայտ էր, որ կատարվող հումանիտար բեռնափոխադրումները անբավարար էին և դրանց միջոցով ընդամենը փորձ էր արվում բնակչությանը փրկել սովից ու ապահովել տարրական բուժօգնություն: Այդ հանգամանքը նկատելի էր նաև ռուս խաղաղապահների ու ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների համար, այդ պատճառով վերջիններս տևական ժամանակ բանակցեցին ադրբեջանական կողմի հետ, որպեսզի հումանիտար բեռնափոխադրում իրականացնող բեռնատարների թվում կարողանան օգտագործել նաև արցախյան 5-6 բեռնատար:
Ի վերջո ստանալով ադրբեջանական կողմի համաձայնությունը, 15.06.2023թ. հերթական հումանիտար բեռնափոխադրումը կազմակերպելու համար Արցախից Հայաստան մեկնող ռուսական ավտոշարասյանը միացել էր նաև 5 բեռնատար, սակայն մինչև Հակարի գետի վրա տեղակայված կամուրջը հատելը տեղի է ունեցել մեզ հայտնի սադրանքը և ավտոշարասյանն արգելվել է անցնել կամուրջը, որից հետո բեռնատարները վերադարձել են Ստեփանակերտ»:
Պետնախարարը նկատեց, որ իրավիճակը էլ ավելի անելանելի է դառնում 2022թ. դեկտեմբերից շարունակվող գազամատակարարման և էներգամատակարարման դադարեցման ֆոնին:

С 15 июня прекращены все гуманитарные перевозки в Арцах – ситуация с каждым днем становиться все более критичной: госминистр
С 15 июня полностью прекращены все гуманитарные перевозки в Арцах посредством российских миротворцев и Международного Комитета Красного Креста. Об этом в беседе с InfoPort.am сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
«У нас есть много граждан, имеющих проблемы со здоровьем, которые должны были быть перевезены в Республику Армения посредством МККК, однако с 15 июня это также стало невозможным. Мы не получаем медикаменты, продукты питания, предметы, необходимые для ухода за пожилыми людьми, детьми, новорожденными. Мы не получаем топливо и другие товары, необходимые для смягчения негативного воздействия блкады на жизнь тысяч людей. Ситуация день ото дня становится все более катастрофической, и непонятно, почему мир закрывает глаза на все это», - заявил госминистр.
После 44-дневной войны 2020 года народ Арцаха находится в экзистенциальной борьбе на глазах у всего мира. «Арцахцы открыто подвергаются этнической чистке, ценой лишений 120 000 армян принуждают к подчинению, к жизни под мечом, альтернативой является насильственная депортация. Но нужно понять одну истину, что у арцахцев нет места для отступления, и такими даже жестокими шагами бессмысленно требовать или принуждать нас к чему-либо. Разве есть в мире цена, за которую мир может закрыть глаза на мучения 120 тысяч арцахцев. Эти двойные стандарты международного гуманитарного права обойдутся достаточно дорого коллективному миру и человечеству, поэтому пока не поздно, все должны отрезвиться, в первую очередь, весь армянский народ», - подчеркнул госминистр.
Он напомнил, что блокада Арцаха продолжается с 12 декабря 2022 года. «Долгое время арцахцы сталкивались с экзистанциальными проблемами, пока российские миротворческие силы в Арцахе и Степанакертский офис Международного Комитета Красного Креста не смогли осуществлять гуманитарные грузоперевозки, тем самым немного смягчив создавшуюся ситуацию. Посредством МККК в Арцах доставлялись лекарства, а через российских миротворцев - продукты питания.
Было очевидно, что это не устраняет гуманитарную катастрофу в Арцахе, просто спасает людей от голода и болезней. Это осознавали и российские миротворцы, и представителей МККК, поэтому последние длительное время вели переговоры с азербайджанской стороной, чтобы помимо их машин было разрешено доставлять гуманитарные грузы и на пяти арцахских грузовиках. Для организации очередной гуманитарной перевозки к российскому кортежу, направляющемуся из Арцаха в Армению, присоединились также и эти 5 грузовиков, однако до пересечения моста на реке Хакари произошла известная провокация, и кортежу было запрещено пересекать мост, после чего грузовики вернулись в Степанакерт, а гуманитарные поставки в республику Арцах полностью прекратились»,- объяснил госминистр.
Он также отметил, что ситуацию усугубляет полное прекращение газоснабжения и электроснабжения республики с декабря 2022 года.