ՀՀ-ում կրթական ոլորտի առաջատար կազմակերպությունները միջազգային կառույցներին կոչ են արել վերականգնել Արցախի երեխաների կրթության իրավունքը
Հայաստանում կրթական ոլորտի կազմակերպությունները բաց նամակով դիմել են Եվրոպական միության հայաստանյան գրասենյակին, Միացյալ ազգերի կազմակերպությանը (ՄԱԿ) և վերջինիս Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ պետությունների դեսպանատներին՝ կապված Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհի շրջափակման և ահագնացած հումանիտար ճգնաժամի հետ։
Նամակում, մասնավորապես, նշվում է.
«Ադրբեջանական կողմն այս և պարբերաբար իրականացվող գործողություններով կոպտորեն խախտում է իր իսկ կողմից վավերացված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, որով սահմանվում է յուրաքանչյուր անհատի կրթություն ստանալու իրավունքը։ Փաստացի, պարբերաբար խաթարվել է 30.000 երեխայի կրթության իրավունքը, որը երաշխավորված է նաև ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայով։ Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի արգելափակման արդյունքում մի շարք հայաստանյան և միջազգային կրթական կազմակերպություններ չեն կարողանում պատշաճ ձևով կատարել իրենց աշխատանքները։ Վերջիններիս բազմաթիվ աշխատակիցներ կա՛մ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց համայնքներ, կա՛մ գտնվում են շրջափակման մեջ՝ հենց Արցախում»։
Բաց նամակը ստորագրվել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամի, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, «Այբ» կրթական հիմնադրամի, «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության, Շիրակացու ճեմարանի, «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնադրամի, «ռեԱրմենիա» հիմնադրամի, Հայ կրթական հիմնարկության, «Մեկ ձայն» անկախ դպրոցների հայկական ասոցիացիայի, «Ես» կրթական հիմնադրամի, Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության և «Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագա» նախաձեռնության կողմից։
Նամակի հեղինակները կոչ են անում միջազգային կառույցներին ու օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելություններին իրենց մանդատի շրջանակներում վերականգնել Արցախի երեխաների կրթության իրավունքը, ապահովել անվտանգ կրթական միջավայր և կանխել խտրական վերաբերմունքը։
«Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է հրատապ կերպով վերականգնել Արցախը Հայաստանին կապող ցամաքային միակ ճանապարհով անվտանգ հաղորդակցությունը և որպես լրացուցիչ միջոց՝ ապահովել օդային հաղորդակցություն այն դեպքերի համար, երբ այդ ճանապարհի օգտագործումն անհրաժեշտ է հրատապ մարդասիրական նպատակներով»,-ասված է նամակում:
Կազմակերպությունները պահանջում են անհապաղ հանդիպում կազմակերպել ՄԱԿ-ի համապատասխան ներկայացուցիչների հետ՝ ակնկալվող գործողությունների քննարկման նպատակով։ Կազմակերպությունները նմանաբովանդակ նամակներ են պատրաստվում ուղարկել նաև այլ միջազգային կառույցներ։

Образовательные организации Армении призвали международные структуры восстановить право детей Арцаха на образование
Организации образовательной сферы Армении обратились с открытым письмом в Армянское представительство Европейского Союза, Организации Объединенных Наций (ООН) и посольства постоянных государств-членов Совета Безопасности в связи с блокадой дороги Горис-Степанакерт и углублением гуманитарный кризис. В письме, в частности, говорится:
«Азербайджанская сторона этими и регулярными действиями грубо нарушает ратифицированную ею же Всеобщую декларацию прав человека ООН, определяющую право каждого человека на получение образования. Фактически регулярно нарушалось право 30 000 детей на образование, также гарантированное Конвенцией ООН о правах ребенка. В результате перекрытия единственной дороги, связывающей Арцах с внешним миром, ряд армянских и международных образовательных организаций не могут нормально выполнять свою работу. Многие сотрудники последних либо не могут вернуться в свои общины, либо находятся в блокаде в самом Арцахе».
Открытое письмо подписали образовательный фонд «Учи, Армения», Центр креативных технологий «Тумо», образовательный фонд «Айб», благотворительный фонд «Дети Армении», Всеармянский благотворительный союз, Союз предприятий передовых технологий, Ширакациская семинария, швейцарский гуманитарный фонд «КАЗА» , Фонд «РеАрмения», Армянское образовательное учреждение, Армянская ассоциация независимых школ «Один голос», Образовательный фонд «Я», Армянская евангелическая ассоциация Америки и инициатива «Технологическое будущее Армении».
Авторы письма призывают международные структуры и иностранные дипломатические миссии в рамках их мандата восстановить право детей Арцаха на образование, обеспечить безопасную образовательную среду и не допускать дискриминационного обращения.
«В сложившейся ситуации необходимо срочно восстановить безопасное сообщение по единственной сухопутной дороге, соединяющей Арцах с Арменией, и в качестве дополнительной меры обеспечить воздушное сообщение в случаях, когда использование этой дороги необходимо в неотложных гуманитарных целях», говорится в письме.
Организации требуют немедленной встречи с соответствующими представителями ООН для обсуждения ожидаемых действий. Организации готовятся направить аналогичные письма другим международным организациям.