Հայտնի է՝ ի՛նչ են քննարկել Պուտինն ու Ալիևը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի իր գործընկեր Իլհամ Ալիևի հետ, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը: Զրույցի հիմնական թեմաներն էին Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը:
՛՛Թիվ մեկ հարցը Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է, բայց մենք ունենք նաև այլ օրակարգ, Այն բավականին ընդարձակ է։ Առաջարկում եմ մեր զրույցը կառուցել հետևյալ կերպ. մենք այդ ժամանակ գուցե երկրորդ մասից սկսենք, որպեսզի կարողանանք գործընկերների հետ արտահայտվել, խոսել: Իսկ հետո էլ դեմ առ դեմ կմնանք և կշփվենք, կխոսենք զգայուն հարցերի ամբողջ համալիրի շուրջ՛՛, - ասել Է Պուտինը։
Հանդիպման ընթացքում գոհունակություն է հայտնվել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման կապակցությամբ: Մասնավորապես, նշվել է, որ Ադրբեջանը հաջողությամբ համագործակցում է ՌԴ 70 շրջանների հետ:
Երկու երկրների ղեկավարները գոհունակություն են հայտնել Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի զարգացման, դրա ներուժի աճի և այդ երթուղով ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային ճանապարհներով բեռնափոխադրումների ծավալի ավելացման կապակցությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման կարևորությանը:
Պուտինն ու Ալիևն ընդգծել են նաև հումանիտար ոլորտում համագործակցության հաջող զարգացումը: Այս տեսանկյունից նշվել է Ադրբեջանում ռուսաց լեզվի նկատմամբ հոգատարությունը: Ղեկավարները կարևորել են միջկառավարական պետական հանձնաժողովի գործունեությունը:

Путин встретился с Алиевым в Бишкеке
Президент России Владимир Путин провел встречу с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым на саммите глав государств СНГ, сообщает пресс-служба Кремля. Основными темами беседы стали ситуация вокруг Карабаха и развитие торгово-экономических связей между странами.
Вопрос номер один — это ситуация вокруг Карабаха, но у нас есть и другая повестка, она достаточно обширная. Предлагаю нашу беседу построить следующим образом: мы тогда, может быть, со второй части начнем, чтобы иметь возможность с коллегами высказаться, поговорить. А потом еще и с глазу на глаз останемся и пообщаемся, поговорим по всему комплексу чувствительных вопросов, — сказал Путин.
В ходе встречи было выражено удовлетворение развитием торгово-экономических связей между странами. В частности, отмечалось, что Азербайджан успешно сотрудничает с 70 регионами РФ.
Лидеры двух стран выразили удовлетворение развитием транспортного коридора Север — Юг, ростом его потенциала и увеличением объема грузоперевозок по этому маршруту как железной, так и автомобильными дорогами. Кроме того, затронуто значение расширения сотрудничества в сельскохозяйственной сфере.
Также Путин и Алиев подчеркнули успешное развитие сотрудничества в гуманитарной сфере, с этой точки зрения отмечены забота в Азербайджане о русском языке. Лидеры отметили важность деятельности Межправительственной госкомиссии.