Հայրենիքի այս գողտրիկ անկյունում ապրելով ու ծառացող դժվարությունները հերոսաբար հաղթահարելով,  մեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի  կարևոր առաքելություն է կատարում՝ հանուն հայ ժողովրդի լինելության և նրա ապագայի. ԱՀ նախագահ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ամանորյա ուղերձը․
"Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
2023թ.-ը դիմավորում ենք արտակարգ պայմաններում: Անցնող տարվա ամբողջ ընթացքում Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության հանդեպ իրականացված բազմաթիվ ագրեսիաներից ու սադրանքներից բացի, Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ին նաև փակեց Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ մեզ կանգնեցնելով նոր մարտահրավերների առջև:
Տարաբնույթ դժվարություններն ու փորձությունները հաղթահարելու ճանապարհին մեր ժողովուրդը դարձավ ավելի ուժեղ ու ամրակուռ՝ մեկ անգամ ևս վերահաստատելով սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, արարելու կամքն ու վճռականությունը:
Մեր ժողովուրդը նման զրկանքների պակաս չի ունեցել դարերի և հատկապես վերջին տասնամյակների ընթացքում, սակայն կարողացել է վճռական ու միասնական պայքարի միջոցով հաղթահարել մարտահրավերները: Ուստի, վստահ եմ, որ այս ծանրագույն ճգնաժամն էլ ենք անցնելու պատվով:
Այս տոնական օրը ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ միմյանց սատարելու և առկա մարտահրավերներին արժանապատվորեն դիմագրավելու համար:
Ամանորի այս գիշերը մեր շատ ընտանիքներ կիսված են: Ուզում եմ ներողություն խնդրել հատկապես այն երեխաներից, ովքեր հեռու են գտնվում ծնողներից՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը բացելու նպատակով մեր կողմից գործադրված ջանքերի դեռևս անարդյունավետության համար:
Ուզում եմ հիշենք և մեր խոնարհումը բերենք Հայրենիքի նվիրյալների հիշատակին. այն կարող ենք վառ պահել միայն հայկական Արցախով, Արցախում ապրելով և պայքարելով: Համոզված եղեք, որ, հայրենիքի այս գողտրիկ անկյունում ապրելով ու ծառացող դժվարությունները հերոսաբար հաղթահարելով,  մեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի  կարևոր առաքելություն է կատարում՝ հանուն հայ ժողովրդի լինելության և նրա ապագայի:
Ուզում եմ նաև խորին երախտագիտություն հայտնել մեր քույրերին ու եղբայրներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են, մեր կողքին, իրենց աջակցությունն ու զորակցությունն են ցուցաբերում Արցախին այս դժվարին օրերին:

Продолжая жить в этом уютном уголке родины и героически преодолевая имеющиеся трудности, каждый из нас выполняет важную миссию во имя существования армянского народа и его будущего։ президент Арцаха
Новогоднее обращение президента Арцаха Араика Арутюняна:
2023 год мы встречаем в чрезвычайных условиях. Помимо многочисленных провокаций и агрессии против мирного населения Республики Арцаха в ходе всего уходящего года 12 декабря Азербайджан закрыл единственную дорогу, соединяющей Арцах с Арменией, создав для нас новые вызовы.
На пути преодоления различных трудностей и испытаний наш народ стал сильнее и сплоченнее, еще раз подтверждая свою непоколебимую волю и решимость жить и созидать свободно и независимо на своей земле.
Наш народ на протяжении столетий и особенно в последние десятилетия неоднократно сталкивался с подобными лишениями, однако сумел путем решительной и консолидированной борьбы преодолеть возникающие вызовы. Поэтому я уверен, что мы преодолеем и этот тяжелейший кризис.
В этот праздничный день хочу поблагодарить вас за то, что поддерживаете друг друга и достойно принимаете нынешние вызовы.
Многие из наших семей разделены в эту новогоднюю ночь. Хочу попросить прощения особенно у тех детей, которые находятся вдали от своих родителей из-за безрезультатности наших усилий по открытию дороги жизни Арцаха.
Хочу отдать дань уважения памяти верных сынов Родины. Лучший способ почтить их память - сохранить Арцах армянским, жить и бороться в Арцахе. Будьте уверены, что, продолжая жить в этом уютном уголке родины и героически преодолевая имеющиеся трудности, каждый из нас выполняет важную миссию во имя существования армянского народа и его будущего.
Хочу также выразить искреннюю признательность нашим братьям и сестрам в Армении и Диаспоре. Всем тем, кто рядом с нами и оказывает содействие Арцаху в эти трудные дни.