Հայաստանը ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը կներկայացնի իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում օգոստոսի 3-ին տեղի կունենա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկում «Հակամարտային իրավիճակներում պարենային անվտանգության ապահովումը և սովի բացառումը»  թեմայով, որի ժամանակ Հայաստանը կներկայացնի իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ բազմակողմ քաղաքականության և զարգացման համագործակցության վարչության պետ Դավիթ Կնյազյանը։ «Իհարկե, թեման լիովին արդիական է մեր իրավիճակի համար, և հայկական կողմը հանդես է գալու ելույթով՝ ներկայացնելով ստեղծված իրավիճակը:
Մենք օգտագործելու ենք հասանելի ամբողջ գործիքակազմը բոլոր միջազգային ատյաններում Լաչինի միջանցքի վերաբացումն ապահովելու համար։ Նման գործիքները շատ են, մենք հետևողական կերպով դրանք օգտագործում ենք և գործի ենք դնում ըստ անհրաժեշտության, որի նպատակն է ուժեղացնել միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի վրա, որը արդեն տեղի է ունենում»,- ընդգծել է նա:
Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը Հայաստանից ելույթ է ունենալու ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակն օր օրի վատթարանում է։ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը զրկված է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների՝ սննդի, դեղորայքի վառելիքի մատակարարումներից։ Ադրբեջանն անջատել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էլեկրականությունը։

Армения в ходе открытого обсуждения Совета Безопасности ООН представит ситуацию в Нагорном Карабахе
Совет Безопасности ООН в штаб-квартире в Нью-Йорке 3 августа проведет открытую дискуссию на тему «Обеспечение продовольственной безопасности и ликвидация голода в конфликтных ситуациях», в ходе которой Армения представит ситуацию в Нагорном Карабахе. Как передает корр. Օб этом в беседе с журналистами сказал начальник Департамент многосторонней политики и сотрудничества в области развития МИД Армении Давид Князян
«Конечно, тема полностью актуальна для нашей ситуации, и армянская сторона выступит с докладом и представит ситуацию.
Мы будем использовать все доступные инструменты на всех международных форумах для обеспечения открытия Лачинского коридора. Таких инструментов много, мы их последовательно используем и внедряем по мере необходимости, цель - усилить международное давление на Азербайджан, что уже происходит», - подчеркнул он.
От Армении на заседании Совета Безопасности выступит заместитель министра иностранных дел Ваге Геворгян.
В результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе ухудшается с каждым днем. 120-тысячное население Нагорного Карабаха лишено поставок товаров первой необходимости: продуктов питания, лекарств, топлива. Азербайджан также перекрыл подачу газа и электроэнергии в Нагорный Карабах.