Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու հարցով Հայաստանը դիմել է Հաագայի դատարան
Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ Հակարիի կամրջին ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու հարցով Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը։
Ադրբեջանի այս քայլը դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշման խախտում է, ինչի մասին ներկայացվել է Հայաստանից Հաագա ուղարկված նամակում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները եւ շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը:

Армения обратилась в суд ООН по вопросу установки азербайджанского КПП у въезда в Лачинский коридор
Армения обратилась в Международный суд ООН по вопросу установки азербайджанского КПП на мосту Хакари у въезда в Лачинский коридор. Об этом заявила пресс-секретарь офиса представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
Этот шаг Азербайджана является нарушением решения суда от 22 февраля, о чем было подчеркнуто в письме, направленном из Армении в Гаагу.
Напомним, что азербайджанская сторона, в очередной раз грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г, под предлогом противодействия вымышленным утверждениям о переброске Арменией оружия, перекрыла мост Хакари на границе Арцах-Армения.