Google-ում «Արցախ» բառի որոնումն ավելացել է 800 հազարով
Վերջին տարիներին «Զբոսաշրջային արդյունքի խթանում և առաջխաղացում» ուղղությունը, որի հիմնական նպատակն է ձևավորված զբոսաշրջային արդյունքի խթանումը, Արցախի զբոսաշրջային բրենդի առաջխաղացումը, դրական նկարագրի ստեղծումը և որպես արդյունք՝ Արցախի ճանաչելիության բարձրացումը, ենթարկվել է լուրջ տրանսֆորմացիաների, մասնավորապես՝ էլեկտրոնային տիրույթում զանազան առաջարկների, հարթակների և պրոդուկտների ձևավորմամբ:
Այս մասին այսօր Արցախի Խորհրդարանում կայացած ԱՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստին ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ավելացրել, որ խոսքը վերաբերոմ է օգտատերերի կյանքում սոցիալական ցանցերի անփոխարինելի դերին, զբոսաշրջային ամրագրման մեթոդների և ֆորումների տարածմանը, ինչը վերափոխել է միջազգային զբոսաշրջային շուկան՝ մեծապես թուլացնելով զբոսաշրջային միջնորդ ընկերությունների (զբոսաշրջային օպերատոր և գործակալ) դերը։
«Միայնակ տուրիզմն այսօր միջազգային թրենդ է, որին նպաստել է հենց էլեկտրոնային ծառայությունների ներթափանցումն ու տարածումը։ Հաշվի առնելով այդ միջազգային թրենդերը՝ Արցախի զբոսաշրջության զարգացման ծրագրում ևս փոփոխություններ են արվել։ Թվային տիրույթում մարքեթինգային աշխատանքները հիմնականում ուղղված են լինելու «Ֆեյսբուք», «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցերում, «Յութուբ» հարթակում Արցախի բրենդի առաջխաղացմանը։ Թվային մարքեթինգի կարևորագույն գործիք համարվող վեբ կայքի առաջխաղացման համար ևս ֆինանսական միջոցներ են հատկացվելու հատկապես SEO-ի (որոնողական համակարգերի օպտիմալացում), Google Adwords-ի և այլ միջոցներով»,- նշել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ տարվելու են աշխատանքներ, որպեսզի Google որոնական համակարգում «Արցախ» բառը փնտրելիս առաջնահերթ զբոսաշրջային և մշակութային ուղղությունները տեսանելի լինեն այցելուի համար:
««Ղարաբաղ» բառն անգլերենով այսօր մոտ 8 միլիոն 150 հազար որոնում ունի: Սակայն, պետք է փաստել, որ հիմնականում բառն ասոցացվում է պատերազմի և հակամարտության հետ: Իսկ «Արցախ» բառը որոնվել է մոտ 4 միլիոն 910 հազար անգամ: Ի տարբերություն «Ղարաբաղ» անվան, «Արցախ» բառը փնտրելիս առաջին հերթին որոնումները ցույց են տալիս զբոսաշրջային ուղղությունները, պատմամշակութային հուշարձանները: Նախորդ տարվա համեմատ՝ Google որոնողական համակարգում 800 հազարով ավելացել է «Արցախ» բառի որոնումը»,- ավելացրել է ԱՀ ՄԵՀԶ նախարարը:

Поиск слова «Арцах» в Google увеличился на 800 тысяч случаев
В последние годы направление «стимулирование и продвижение туристического продукта», основной целью которого является стимулирование сформировавшегося туристического продукта, продвижение туристического бренда Арцаха, создание положительного описания и, как результат, повышение узнаваемости республики, подверглось серьезным трансформациям, в частности, формированию различных предложений, платформ и продуктов в электронном пространстве.
Об этом сегодня в парламенте Арцаха на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению сказал министр культуры, по делам молодежи и туризма Республики Арцах Лерник Ованнисян, добавив, что речь идет о незаменимой роли социальных сетей в жизни пользователей, распространении методов бронирования туризма и форумов, что изменило международный туристический рынок, значительно ослабив роль туристических компаний-посредников (туроператора и агента).
"Учитывая эти международные тренды, в программу развития туризма в Арцахе также внесены изменения. Маркетинговые работы в цифровом пространстве в основном будут направлены на продвижение бренда Арцаха в социальных сетях «Фейсбук», «Инстаграм», на платформе Youtube. Для продвижения веб-сайта, являющегося важнейшим инструментом цифрового маркетинга, также будут выделены финансовые средства, в частности, SEO (оптимизация поисковых систем), Google Adwords и другие средства", - отметил Ованнисян.
По словам министра, будут проведены работы, чтобы при поиске слова «Арцах» в поисковой системе Google, приоритетные туристические и культурные направления были видны посетителю.
«По сравнению с прошлым годом, в системе Google на 800 тысяч увеличились случаи поиска слова "Арцах"", - добавил министр культуры.