Ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցում հանրության կարծիքը ուսումնասիրելու առաջադրանք ունենք, և դա պետք է կատարենք. Ստյոպա Սաֆարյան
Հանրայն խորհուրդը ունի հանձնարարություն ուսումնասիրել հանրության կարծիքը ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման վերաբերյալ, InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հանրայն խորհրդի նորանշանակ նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը։
«Կառավարությունը և պարոն վարչապետը տակավին մնում են շահագրգիռ իր իջեցրած ամենաառաջին խնդրանքի հարցում։ Մեր վերջին հանդիպման ընթացքում պարոն վարչապետը այդ պատվերը վերահաստատել է։ Առաջադրանքը Հանրային խորհրդի առջև դրված է, և մենք դա անելու ենք», -հայտարարեց Ստյոպա Սաֆարյանը՝ ընդգծելով, որ այդ հարցը դեռ պետք է քննարկումների փուլ անցնի Հանրային խորհուրդում։
Հետքրքրվեցինք, թե գործնականում ինչպե՞ս է պատկերացնում պարոն Սաֆարյանը այդ գործընթացը, ի պատասխան նա ասաց, որ հանրային կարծիքի ուսումնասիրման համար կարելի է ստեղծել ֆոկուս խմբեր ու անցկացնել հարցումներ, որոնց արդյունքում կպարզվի հանրության դիրքորոշումը տվյալ հարցի վերաբերյալ։
«Մեր գործիքները շատ հստակ են տրված՝ ինչպես ենք դա անում՝ անցկացնում ենք սոցիոլոգիական հարցումներ, դիսկուրս անալիզներ, ֆոկուս խմբեր և այլն։ Շատ բազմազան մեթոդներ կան, բայց դրանք նախկինում չեն արվել։ Չի արվել նման բան նախկինում քննարկված տարբեր աղմկահարույց օրենքների դեպքում։ ՀԽ անդամները ուղղակի հավաքվել են...ներեցեք, բայց Հանրային խորհրդի 45 անդամի ձայնը, չեք կարող համարել հանրության ձայն։ Ուղղակի չեք կարող», -նշեց Սաֆարյանը։

Премьер Пашинян заказал Общественному совету изучить мнение граждан по вопросу карабахского урегулирования: Степан Сафарян
Премьер-министр РА Никол Пашинян заказал Общественному совету изучить мнение граждан по вопросу карабахского урегулирования, и мы должны это сделать. Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort.Am заявил новоназначенный председатель Общественного совета Степан Сафарян.
"Правительство и премьер-министр остаются привережнными этому вопросу со дня прихода к власти. В ходе нашей последней встречи господин премьер-министр подтвердил заказ по изучению общественного мнения по карабахскому вопросу. Эта задача поставлена перед Общественным советом, и мы выполним ее»,- заверил Сафарян, подчеркнув, что этот вопрос еще должен пройти этап обсуждений в Общественном совете.
На вопрос о том, как должна быть реализована эта задача на практике, Сафарян отметил, что с этой целью можно создать фокус-группы и проводить опросы, результаты которых и прояснят позицию общества по данному вопросу.
"Наши инструменты очень четко очерчены - мы проводим социологические опросы, дискурс-анализы, создаем фокус-группы и так далее. Есть много разнообразных методов, но они не использовались раньше даже при обсуждении самых громких и значимых для общества вопросов. Раньше члены ОС просто собирались...простите, но нельзя считать голоса 45 членов Совета гласом общества, ну просто нельзя…", - резюмировал Сафарян.