Ֆրանսիական Օվերն-Հռենոս-Ալպեր շրջանն Արցախի համար հումանիտար շարասյուն կկազմակերպի
Ֆրանսիական Օվերն-Հռենոս-Ալպեր շրջանն Արցախի համար հումանիտար շարասյուն կկազմակերպի։ Այս մասին տեղեկացրել է շրջանի ղեկավար Լորան Վոքեն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանի հետ Երեւանում մարտի 31-ին կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Վոքեի խոսքով՝ շարասյունը կկազմակերպվի Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների հետ համատեղ, Օվերն-Հռենոս-Ալպեր շրջանի դրոշի ներքո։
«Այն կմոտենա Լաչինի միջանցքին, եւ մենք կպահանջենք, որպեսզի ադրբեջանցիները թողնեն, որ շարասյունն անցնի։ Կամ շարասյունը կանցնի, եւ մենք հույսի ոչ մեծ դուռ կբացենք, կամ չի անցնի, եւ դա մեզ առիթ կտա եվրոպական կազմակերպություններում նորից բարձրացնել մարդու իրավունքների խախտման եւ գործողությունների հրամայականի հարցը»,- ընդգծել է Լորան Վոքեն։

Французский регион Овернь-Рона-Альпы организует гуманитарную колонну для Арцаха
Об этом сообщил руководитель региона Лоран Воке на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Республики Арцах Сергеем Газаряном 31 марта в Ереване.
По словам Воке, колона будет организована совместно с армянскими организациями Франции, под флагом региона Овернь-Рона-Альпы.
«Она подойдет к Лачинскому коридору и мы потребуем, чтобы азербайджанцы ее пропустили. Либо колонна проедет и мы откроем небольшую дверь надежды, либо не проедет и это даст нам повод европейскими организациями вновь поднять вопрос нарушения прав человека и императив действий», - подчеркнул Лоран Воке.