Սանկտ Պետերբուրգում ձերբակալվել է Բորիս Ավագյանը
Դեկտեմբերի 16-ի երեկոյան Պետերբուրգում՝ «Пряности и Радости» ռեստորանում ձերբակալել են հայ գերիների հարցերով զբաղվող Բորիս Ավագյանին: Այս մասին հայտնում է 47news-ը:
«Նա ռեստորանում կալյան էր ծխում ՌԴ Անվտանգության Դաշնային ծառայությունից մի կարևոր անձի հետ: Հրաշք»,- գրում է կայքը՝ հիշեցնելով, որ այն բանից հետո, երբ մի քանի տարի առաջ Ավագյանը մաքսանենգության գործով փախել էր տնային կալանքից, նրան ոչ ոք չէր փնտրել:
Ինչ վերաբերում է Անվտանգության դաշնային ծառայությունից կարևոր անձին, ապա նա, ըստ 47news-ի, Իգոր Ալեյնիկովն է, որին կարող է իմանալ միայն նա, ով ծառայել է Անվտանգության դաշնային ծառայությունում կամ զբաղվել է մաքսանենգությամբ:
«Նա ոչ միայն Պետերբուրգի Անվտանգության դաշնային ծառայության գնդապետ էր, այլև Տնտեսական անվտանգության ծառայության մաքսանենգության դեմ պայքարի բաժնի երբեմնի հզոր ղեկավարը: Եվ այստեղ, հավատացեք, նա հարցեր էր լուծում: Եվ, ինչպես տեսնում ենք, այսօր էլ շատ բան կարող է, այլապես Ավագյանը չէր դիմի նրան»,- ասվում է կայքի հոդվածում:
Նշվում է, որ Ավագյանը մաքսանենգության գործով հետախուզվում էր ռուս իրավապահների կողմից և անհասկանալի ճանապարհով է հատել ՌԴ պետական սահմանը:
«Այն բանից հետո, երբ մի քանի տարի առաջ Ավագյանը փախել էր տնային կալանքից մաքսանենգության քրեական գործով, նրան ոչ ոք չէր էլ փնտրում։ Փախուստից հետո ցուցադրաբար դուրս է եկել Սոցիալական ցանցեր Փարիզում, հետո տեղափոխվել Հայաստան։ Այնտեղ Ադրբեջանի հետ վերջին ռազմական գործողությունների ժամանակ հատուկ ներկայացուցիչ է դարձել եւ շարունակել է հրապարակայնորեն հարցերը լուծել։
47news-ի տեղեկություններով, երբ հետախույզներին այսօր զանգահարել է մի մարդ եւ հայտնել, որ Ավագյանը նարգիլե է ծխում «Пряности и Радости» ռեստորանում, նրանք սկզբում չեն հավատացել: Բայց  հազոմզվելուց հետո, նրանք ամենք դեպքում մեկնել են դեպքի վայր։ Հավանաբար, զարմացած էին ոչ պակաս, քան Բորիս Ավագյանը»,- գրում է կայքը։
Կայքի փոխանցմամբ՝ երեկոյան 9-ին Ավագյանին արդեն տեղափոխել են Պետրոգրադի շրջանի ոստիկանություն։ Նա պետք է հեռակա կալանքի տակ հայտնվի (ժամանակին նա հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, եւ Հայաստանը մերժել է նրան արտահանձնելը—խմբ․)։

В Петербурге задержан легендарный Авакян. Вместе с ним был знаменитый полковник ФСБ
Все считали, что знаменитый экс-чиновник Росреестра Авакян скрывается в Армении, а он курил кальян в ресторане вместе с важной персоной из ФСБ. Чудо.
Как стало известно 47news, около восьми вечера 16 декабря в ресторане "Пряности и Радости" на Петроградке задержали Бориса Авакяна. Если читателю это имя ничего не говорят, значит он не увлекается персонажами гламурного общества, не занимается контрабандой, не интересуется королевами красоты и не следит за армяно-азербайджанским конфликтом.
После того, как несколько лет назад Авакян сбежал из-под домашнего ареста по уголовному делу о контрабанде, его никто и не искал. После побега демонстративно выходил в социальные сети в Париже, потом переехал в Армению. Там во время последних боестолкновений с Азербайджаном стал спецпредставителем и продолжал публично решать вопросы. Энергия этого человека захлестывала Петербург. Будучи чиновником Росреестра, он ходил исключительно в куртках из крокодила, ел только в дорогих ресторациях, а как гулял в ночных барах – отдельная история.
По информации 47news, когда оперативникам по розыску сегодня позвонил человек и сообщил, что Авакян курит кальян в "Пряностях и радостях", то они сначала не поверили. На нем же "сторожевик" - он не может незаметно пересечь границу. Но после убеждений, они на всякий доехали до Гинзы. Видимо, были удивлены не меньше, чем сам Борис Авакян.
Второй раз они удивились, когда проверили документы у его собеседника. Им оказался Игорь Алейников. Если и это имя вам ничего не говорит, значит вы не служили в ФСБ и точно не занимались контрабандой. Это в прошлом не только полковник ФСБ Петербурга, но и когда-то всё могущий начальник контрабандного отдела Службы экономической безопасности. И здесь поверьте – он решал вопросы. Как мы видим, и сегодня многое может. К "сбитому летчику" Авакян бы не обратился.
К девяти вечера Авакяна уже доставили в полицию Петроградского района. У него должен быть заочный арест (в свое время он отказался от российского гражданства, и Армения отказала в его экстрадиции). Если он и в этот раз выкрутится, то это уже будет не федеральный, а мировой рекорд.