Եկեք անհրաժեշտ դասեր քաղենք անցյալից, բոլորս միասին տեր կանգնենք մեր Հայրենիքին. Արցախի նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 28-ին ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
105 տարի է անցել այն օրից, երբ, շուրջ վեց դար մնալով առանց պետականության, հայ ժողովուրդը հռչակեց իր անկախ պետությունը, վերականգնեց սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու իր իրավունքը:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը դարձավ Մայիսյան փառավոր հաղթանակների արգասիքը: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը մինչև այսօր էլ առեղծված են մնում շատերի համար: Շատ-շատերի, բայց ոչ մեզ համար:
Իր բազմադարյա պատմության ողջ ընթացքում հայ ժողովուրդը բազում անգամներ է հայտնվել անդունդի եզրին, կանգնել անելանելի թվացող փակուղու առջև, երբ փրկության նշույլ անգամ չէր ուրվագծվում: Սակայն, իր քաջազուն զավակների խիզախության ու սխրանքի, անձնուրացության ու իմաստնության շնորհիվ կարողացել է դիմակայել ճակատագրի հարվածներին, հաղթահարել բոլոր փորձություններն ու շարունակել կառուցել իր ապագան:
Այսօր մենք կրկին ապրում ենք վճռորոշ ժամանակաշրջանում և կրկին ստիպված ենք պայքարել մեր լինելության, ազգային ինքնության պահպանման, հայոց ամուր պետականության  ապագայի համար: Մենք չափազանց թանկ գին ենք վճարել մեր անկախ պետականության համար և պետք է աչքի լույսի պես պահենք ու փայփայենք այն և փոխանցենք հետագա սերունդներին։
Ուրեմն, եկեք անհրաժեշտ դասեր քաղենք անցյալից, բոլորս միասին տեր կանգնենք մեր Հայրենիքին, զարգացնենք ու զորացնենք այն, քանի դեռ կարող ենք, քանի դեռ չենք կորցրել մեր սուրբ նահատակներին արժանի լինելու,  աշխարհի հնագույն քաղաքակրթությունը կերտողների ժառանգորդը լինելու հնարավորությունը։

Мы должны хранить и беречь нашу независимую государственность как зеницу ока и передать ее нашим будущим поколениям: Араик Арутюнян
28 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил  послание по случаю Дня Первой Республики Армения.
"Уважаемые соотечественники!
Прошло 105 лет с того дня, когда армянский народ, не имея государственности на протяжении почти шести столетий, провозгласил свое независимое государство, восстановил свое право жить свободно и независимо на своей земле.
Результатом славных майских побед стала Первая Республика Армения. Героические битвы при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе остаются для многих загадкой. Для многих, но не для нас.
На протяжении своей многовековой истории армянский народ не раз оказывался на краю пропасти, перед кажущимся безнадежным тупиком, когда не было и намека на спасение. Однако благодаря мужеству и отваге, самоотверженности и мудрости своих отважных героев смог выдержать удары судьбы, преодолеть все испытания и продолжил строить свое будущее.
Сегодня мы вновь живем в переломный момент нашей истории и нам вновь приходится бороться за свое существование, сохранение национальной идентичности и будущее сильной армянской государственности. Мы заплатили крайне высокую цену за нашу независимую государственность, должны хранить ее и беречь как зеницу ока и передать нашим будущим поколениям.
Поэтому давайте извлечем необходимые уроки из прошлого, все вместе защитим нашу Родину, будем развивать и укреплять ее, пока мы можем, пока не потеряли возможность быть достойными наших святых мучеников, быть наследниками тех, кто сформировал одну из древних мировых цивилизаций.