Էթնիկ զտում. թուրք լրագրողը՝ ԼՂ-ում տեղի ունեցածի մասին
Ավտոշարասյունները մղոններ էին ձգվում լեռնանցքների երկայնքով, քանի դեռ շարունակվում էր հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից, որը հիմնականում հայ բնակչությամբ անկլավ էր, որը պաշտոնապես Ադրբեջանի մաս էր կազմում: Այս մասին "Ալ-Monitor" ամսագրի իր հոդվածում գրում է թուրք լրագրող Ամբերին Զամանը:
"Արեւմտյան առաջնորդները ոչինչ չարեցին դա կանգնեցնելու համար։ Իրենց հետ վերցնելով շատ քիչ իրեր՝ ավելի քան 100,000 մարդ, որը գրեթե երեք անգամ գերազանցում է Լիխտենշտեյնի բնակչությունը, փախավ վիճարկվող տարածաշրջանից, որտեղ հայերն ապրում էին հազարամյակներ, մինչև Ադրբեջանը նրանց 9 ամիս սովամահ անելուց հետո հարձակվեց նրանց վրա սեպտեմբերի 19-ին, այսպես կոչված, ՛՛հակաահաբեկչական գործողության՛՛ րջանակներում:
Երկու շաբաթից էլ պակաս ժամանակահատվածում ողջ բնակչության արդյունավետ էթնիկ զտումը նշանավորեց Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր Հարավային Կովկասում քաղաքացիական բնակչության ամենամեծ տեղաշարժերից մեկը և սեյսմիկ մասշտաբների աշխարհաքաղաքական տեղաշարժը, որն ուժեղացնում է Թուրքիան, թուլացնում Իրանը և վտանգի տակ դնում Հայաստանի երիտասարդ ժողովրդավարությունը:
Թղթի վրա Ադրբեջանը հայերին չի հրամայել հեռանալ։ Որպեսզի կասկած չլինի, Բաքվի լավ կարգավորված քարոզչամեքենան սոցիալական ցանցերը ողողել է ադրբեջանական ուժերի լուսանկարներով, որոնք Հայաստանի հետ սահմանը հատելիս շոկոլադ են բաժանում հենց այն երեխաներին, որոնց նրանք ամիսներ շարունակ զրկում էին ամենատարրական սննդից:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մերժել են էթնիկ զտումների մասին հայտարարությունները՝ պնդելով, որ իրենց ուժերը հարվածներ են հասցրել ՛՛օրինական ռազմական թիրախներին՛՛, սկսել են ականատեսների վկայություններ հայտնվել բռնաբարությունների և անխտիր գնդակոծությունների մասին, որոնց հետևանքով վիրավորվել և սպանվել են երեխաներ՛՛,-գրում է Զամանը:

Эффективная этническая чистка: турецкая журналистка о том, что произошло в Нагорном Карабахе
Конвои тянулись на многие мили вдоль горных перевалов, пока продолжался массовый исход армян из Нагорного Карабаха, анклава с преимущественно армянским населением, формально являющегося частью Азербайджана. Об этом в своей статье в журнале «Al-Monitor» пишет турецкая журналистка Амберин Заман.
''Западные лидеры заламывали руки, но ничего не сделали, чтобы остановить это. Имея те немногие вещи, которые они смогли забрать, более 100000 человек, что почти в три раза превышает население Лихтенштейна, бежали из оспариваемого региона, где армяне жили на протяжении тысячелетий, пока Азербайджан после того, как 9 месяцев умерщвлял их голодом, не напал на них 19 сентября в рамках так называемой ՛՛антитеррористической операции՛՛.
Эффективная этническая чистка всего населения менее чем за две недели ознаменовала одно из крупнейших перемещений гражданского населения на Южном Кавказе со времен распада Советского Союза и геополитический сдвиг сейсмических масштабов, который усиливает Турцию, ослабляет Иран и ставит молодую демократию Армении под риск.
На бумаге Азербайджан не приказывал армянам уезжать. Чтобы не было никаких сомнений, хорошо отлаженная пропагандистская машина Баку наводнила социальные сети фотографиями азербайджанских сил, раздающих шоколад при пересечении границы с Арменией тем самым детям, которых они месяцами лишали самых элементарных продуктов питания.
Несмотря на то, что власти Азербайджана отвергли заявления об этнических чистках, настаивая на том, что их силы наносили удары по ՛՛законным военным целям՛՛, начали появляться свидетельства очевидцев об изнасилованиях и неизбирательных обстрелах, в результате которых были ранены и убиты дети'',-пишет Заман.