ԵԱՀԿ-ում տարածվել է ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Արցախի դեմ ագրեսիայում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ
ԵԱՀԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը Արցախի դեմ ագրեսիայում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա զինյալների և վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որտեղ մասնավորապես, ընդգծվում է, որ ՝
«Արհամարհելով միջազգային համակեցության տարրական կանոնները, դիտավորյալ և սիստեմատիկ կերպով խախտելով իրենց ստանձնած պարտավորությունները, իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ վարելով հանցավոր գիծ՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան ոչ միայն բացահայտորեն հակադրվում են ողջ համաշխարհային հանրությանը, այլև ուղղակիորեն սպառնում են նրա անվտանգությանը:
Ներկա պայմաններում, երբ միջազգային հանրության կողմից խաղաղության կոչերը ոչ միայն մերժվում են, այլև Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության կողմից ենթարկվում են կոշտ քննադատության, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերականգնման ամենակարճ ճանապարհը Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է:»:

В ОБСЕ распространено заявление МИД Республики Арцах о вовлечении наемников со стороны Азербайджана и Турции в агрессию против Арцаха
В ОБСЕ распространено заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах о вовлечении в агрессию против Арцаха со стороны Азербайджана и Турции иностранных боевиков и наемниковю
В заявлении, в частности, подчеркивается: "Игнорируя элементарные правила международного сосуществования, умышленно и систематически нарушая взятые на себя обязательства, проводя преступную линию во внешней политике, Азербайджан и Турция не только открыто противопоставляются всему мировому сообществу, но и непосредственно угрожают его безопасности.
В нынешних условиях, когда призывы международного сообщества к миру не только отвергаются, но и подвергаются жесткой критике со стороны политического руководства Турции и Азербайджана, самым коротким путем восстановления мира и стабильности в регионе является международное признание Республики Арцах».