ԵԱՀԿ նախագահությունից մեկնաբանել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման լուրերը
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) մշտապես մեծ կարևորություն է տվել մշակութային ժառանգության օբյեկտների պաշտպանությանն ու պահպանությանը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնել են ԵԱՀԿ լեհաստանյան նախագահությունից՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին տեղական և միջազգային զեկույցներին ու ահազանգերին , ինչպես նաև ԵԱՀԿ կառույցների հնարավոր անելիքներին այդ խնդրի առնչությամբ:
«ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությունը պատմական և մշակութային բոլոր հուշարձանների պաշտպանությունը համարում է մեր համատեղ պարտավորությունը», –հաղորդել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի գրասենյակից՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 1991 թ. հունիսին՝ մշակութային ժառանգությանը նվիրված Կրակովի միջազգային գիտաժողովին (սիմպոզիումին), այն ժամանակ ԵԱՀԽ մասնակից պետությունները խոստացել էին «համապատասխան միջազգային համաձայնագրերին համահունչ ջանքեր գործադրել մշակութային ժառանգությունը պաշտպանելու համար», ինչպես նաև պարտավորվել էին սերտորեն համագործակցել կրոնական դավանանքների, հաստատությունների և կազմակերպությունների հետ՝ «մշակութային ժառանգության պահպանման առնչությամբ և պատշաճ ուշադրություն դարձնել կրոնական ծագում ունեցող հուշարձաններին և օբյեկտներին»:
Այս համատեքստում ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությունը լիովին աջակցում է կազմակերպության համապատասխան բոլոր կառույցներին, այդ թվում Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համապարփակ և տևական խաղաղությանը միտված իրենց ջանքերում:
«Հայկական պատմամշակութային կոթողների պահպանությունը ընդգրկված է եղել [ԵԱՀԿ] Մշտական խորհրդի օրակարգում: Այս լույսի ներքո ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահությունը լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ բոլոր համապատասխան կառույցներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և իր համանախագահներին, համապարփակ և տևական խաղաղությանը միտված իրենց ջանքերում: Դա էապես կբարելավի ողջ տարածաշրջանի անվտանգությունը, կայունությունը և բարեկեցությունը և կապահովի պատմական և մշակութային բոլոր հուշարձանների պաշտպանությունը», – նշված է ԵԱՀԿ Լեհաստանի նախագահության պատասխան նամակում:
Լեհական նախագահությունից զերծ են մնացել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները, ինչպես նաև այդ հարցի վերաբերյալ Հաագայի միջազգային դատարանի նախորդ տարվա դեկտեմբերի որոշումը մեկնաբանելուց:

В ОБСЕ прокомментировали информацию об уничтожении историко-культурного наследия Арцаха со стороны Азербайджана
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) всегда придавала большое значение защите и охране объектов культурного наследия. Об этом «Арменпресс» сообщили в Польском председательстве ОБСЕ, коснувшись местных и международных докладов и сигналов об уничтожении Азербайджаном армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, а также возможных планов структур ОБСЕ по этому вопросу.
«Председательство Польши в ОБСЕ считает защиту всех исторических и культурных памятников совместным обязательством», - сообщили Арменпресс в Офисе действующего председателя ОБСЕ, напомнив, что еще в июне 1991 года на международной конференции Кракова, посвященной культурному наследию, государства-участники СБСЕ пообещали «приложить усилия в соответствии с международными соглашениями для защиты культурного наследия», а также обязались тесно сотрудничать с религиозными конфессиями, учреждениями и организациями «в целях сохранения культурного наследия и уделять должное внимание памятникам и объектам религиозного происхождения».
В этом контексте председательство Польши в ОБСЕ полностью поддерживает все соответствующие структуры и организации, в том числе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в их усилиях, направленных на установление всеобъемлющего и продолжительного мира между Арменией и Азербайджаном.
«Сохранение армянских историко-культурных памятников было включено в повестку Постоянного совета ОБСЕ. В этом свете председательство Польши в ОБСЕ полностью поддерживает все соответствующие структуры организации, в том числе Минскую группу ОБСЕ и ее сопредседателей, в их усилиях, направленных на установление всеобъемлющего и продолжительного мира. Это существенно повысит безопасность, стабильность и благополучие всего региона и обеспечит защиту всех исторических и культурных памятников», - говорится в ответном письме председательства Польши ОБСЕ.
В Польском председательстве при этом воздержались от комментариев по поводу решения Гаагского международного суда от декабря прошлого года относительно действий Азербайджана в отношении армянского культурного наследия Нагорного Карабаха.
Отметим, что с 1 января 2022 года действующим председателем ОБСЕ является министр иностранных дел Польши Збигнев Рау.