Դունյա Միյատովիչը դատապարտում է Արցախում ռազմական էսկալացիայի վերսկսումը
Ես դատապարտում եմ Ղարաբաղյան տարածաշրջանում ռազմական էսկալացիայի վերսկսումը եւ դրա ազդեցությունը քաղաքացիական բնակչության, հատկապես առավել խոցելի խավերի վրա։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը․
«Վերջին տարիներին, ինչպես նշված է 2021 թվականի իմ հուշագրում, տեղի բնակչությունը տառապում է տարածաշրջանում զինված գործողությունների մարդասիրական եւ իրավապաշտպան հետեւանքներից։ Մասնավորապես, անցյալ տարվա դեկտեմբերից նրանք ապրում են մեկուսացման մեջ՝ զգալով հիմնական ապրանքների եւ ծառայությունների սուր պակաս:
Նշեմ, որ հայտարարվել է հրադադարի մասին։ Չափազանց կարեւոր է, որ տարածաշրջանում ռազմական գործողությունները դադարեն, որպեսզի ապահովվի քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը։ Կարեւոր է երաշխավորել կանոնավոր եւ անխափան մուտք մարդասիրական օգնություն ցուցաբերողների եւ տուժած տեղի բնակչության մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովողների համար:
Անհրաժեշտ է անհապաղ վերականգնել հաշտեցման ուղին եւ երկխոսությունը, որը հիմնված է տուժած բնակչության իրավունքների լիակատար հարգանքի վրա, որպեսզի ապահովվի կայուն խաղաղություն բոլոր մարդկանց համար:
Ես վերահաստատում եմ իմ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ փոխգործակցելու բոլոր համապատասխան զրուցակիցների հետ եւ մեկնելու տարածաշրջան՝ օգնելու հաղթահարել մարդու իրավունքների հետ կապված առկա խնդիրները»։

Дунья Миятович осуждает возобновление военной эскалации в Арцахе
Я осуждаю возобновление военной эскалации вокруг Карабахского региона и ее воздействии на гражданское население, особенно на наиболее уязвимые слои. Об этом заявила комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович.
«В последние годы, как отмечено в моем Меморандуме от 2021 года, местное население страдает от гуманитарных и правозащитных последствий вооруженных действий в регионе. В частности, с декабря прошлого года они живут в изоляции, испытывая острую нехватку основных товаров и услуг. Я глубоко обеспокоена тем, что их безопасность снова находится под угрозой, а их права нарушаются, что усугубляет их страдания.
Отмечу, что было объявлено о прекращении огня. Крайне важно, чтобы вооруженные действия в регионе прекратились, чтобы обеспечить безопасность гражданского населения. Крайне важно гарантировать регулярный и беспрепятственный доступ для тех, кто оказывает гуманитарную помощь, и тех, кто обеспечивает защиту прав человека пострадавшего местного населения.
Необходимо срочно восстановить путь к примирению и диалог, основанный на полном уважении прав пострадавшего населения, чтобы обеспечить прочный мир для всех людей.
Я подтверждаю свою приверженность и готовность взаимодействовать со всеми соответствующими собеседниками и поехать в регион, чтобы помочь в преодолении существующих проблем с правами человека».