Դիմում եմ մեր միջազգային գործընկերներին՝ ձեր աջակցության կարիքն ունենք․ Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը կոչով դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ Արցախում հումանիտար աղետը կանխելու համար:
Այս մասին Արցախի Հանրապետության պետական նախարարը գրառում է կատարել տելեգրամի իր ալիքում, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Սիրելի հայրենակիցներ.
Դուք քաջատեղյակ եք, թե ինչ ծանր իրավիճակում ենք գտնվում։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանը հերթական անգամ փակեց Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Ավելի քան 120.000 արցախցիների կյանքը, որոնցից 30.000-ը երեխաներ են, կրկին վտանգի տակ է։ Արցախը հումանիտար աղետի շեմին է։ Բայց Արցախին կոտրել հնարավոր չէ։
Ադրբեջանը չի թաքցնում, որ իր վերջնական նպատակը արցախահայության էթնիկ զտումն է կամ ամբողջական ոչնչացումը։ Ստեղծված իրավիճակը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքներ չկան։ Կա միայն Բաքվի կողմից ագրեսիայի սպառնալիք և պատրվակ՝ շարունակելու 2020 թվականի պատերազմը։
Փաստացի երեկվանից Արցախը լիակատար շրջափակման մեջ է, ինչպես 1941 թվականի ձմռանը Լենինգրադը։ Այս կրիտիկական իրավիճակում չափազանց կարևոր է չկորցնել զգոնությունը, լինել կարգապահ և կազմակերպված։ Ոչ մի խուճապ: Մի՛ հավատացեք կեղծիքներին և ապատեղեկատվությանը, որոնք թշնամին տարածում է Արցախի ժողովրդի ամուր կամքը կոտրելու համար։Մի՛ տրվեք ասեկոսեներին և խուճապային տրամադրություններին, մի՛ արեք չմտածված գործողություններ։
Վստահեցնում եմ, որ կառավարությունն անում է ամեն ինչ՝ իրավիճակը շուտափույթ կարգավորելու համար։ Արցախի իշխանություններն ու պատասխանատու կառույցները մշտական ​​կապի մեջ են ռուսական խաղաղապահ ուժերի հրամանատարության հետ։
Կառավարությունում իմ ղեկավարությամբ գործում է շուրջօրյա օպերատիվ շտաբ։ Մենք վառելիքի և սննդի բավարար պաշար ունենք։ Ներկայումս դեղերի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակաս չկա։
Մենք անում ենք հնարավորը՝ բացառելու հումանիտար ճգնաժամը և ձեզ կտրամադրենք ճշմարիտ, արդի տեղեկատվություն զարգացումների և ի հայտ եկած խնդիրների վերաբերյալ: Իրավիճակի զարգացման մասին Արցախի օպերատիվ շտաբը պարբերաբար կտեղեկացնի։
Դիմում եմ մեր միջազգային գործընկերներին՝ հումանիտար աղետը կանխելու համար ձեր միանշանակ աջակցության կարիքն ունենք։ Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում են, այլեւ ուղղակի ահաբեկչություն։ Համաշխարհային հանրությունը պետք է վճռականորեն դատապարտի Ադրբեջանի կողմից իր բոլոր միջազգային պարտավորությունների խախտումը։
Լաչինի միջանցքում սադրանքի նպատակներից մեկն էլ ռուս խաղաղապահներին վարկաբեկելն է։ Ադրբեջանն անում է ամեն ինչ ռուսական խաղաղապահ ուժերի առաքելությունը վաղաժամկետ դադարեցնելու համար, որը կոչված է ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը.
Անհրաժեշտ եմ համարում ավելացնել խաղաղապահների կոնտինգենտը և ընդլայնել նրանց մանդատը։ Բայց, իհարկե, առաջին հերթին մենք պետք է հույսներս դնենք միայն մեզ վրա, Ադրբեջանը ձգտում է մեզ ճնշել, թուլացնել և զրկել հույսից։ Թող իմանան, որ մեզ չի կարելի կոտրել։ Սա մեր պետությունն է, մեր հայրենիքը, և մենք այստեղից չենք հեռանալու»:

Госминистр Арцаха обратился к мировому сообществу: мы нуждаемся в вашей однозначной поддержке для предотвращения гуманитарной катастрофы
Госминистр Арцаха Рубен Варданян на фоне гуманитарного кризиса в связи с закрытием Лачинского коридора и отключением газоснабжения со стороны Азербайджана обратился к гражданам республики, армянам мира и к мировому сообществу в целом.
«Уважаемые соотечественники! Вам хорошо известно, в какой сложной ситуации мы оказались. 12-го декабря 2022 года Азербайджан в очередной раз заблокировал Лачинский коридор — единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром. Жизнь более 120 тысяч арцахцев, из которых 30 тысяч детей, снова оказалась под угрозой. Арцах на грани гуманитарной катастрофы. Но Арцах не сломить! Азербайджан не скрывает, что его конечной целью является этническая чистка армян Арцаха или их полное уничтожение.
Сложившаяся ситуация в очередной раз свидетельствует о том, что не существует никаких гарантий безопасности Арцаха и арцахцев в составе Азербайджана. Есть только угроза агрессии со стороны Баку и поиск предлога для продолжения войны 2020 года.
Фактически, со вчерашнего дня Арцах оказался в полной блокаде, как Ленинград зимой 41-го. В этой критической ситуации крайне важно соблюдать спокойствие, бдительность, дисциплину и организованность. Без паники. Не верьте фейкам и дезинформации, которые враг распространяет, чтобы сломить волю арцахцев к сопротивлению. Не поддавайтесь слухам и паническим настроениям, не делайте необдуманных поступков.
Уверяю, что правительство делает все возможное для скорейшего разрешения ситуации. Власти Арцаха, ответственные структуры находятся на постоянной связи с командованием российских миротворческих сил. В правительстве под моим руководством действует круглосуточный оперативный штаб.
У нас достаточно запасов топлива и продовольствия. В настоящее время нет недостатка в лекарствах и товарах первой необходимости. Мы делаем все возможное, чтобы исключить гуманитарный кризис, и будем предоставлять вам правдивую, актуальную информацию о развитии ситуации и возникающих проблемах. Оперативный штаб Арцаха будет регулярно информировать о развитии ситуации.
Обращаюсь к нашим международным партнерам: мы нуждаемся в вашей однозначной поддержке для предотвращения гуманитарной катастрофы. Действия Азербайджана являются не только грубым нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября, но и прямой террористической атакой. Мировое сообщество должно решительно осудить нарушение Азербайджаном всех своих международных обязательств. Одна из целей провокации в Лачинском коридоре — дискредитация российских миротворцев.
Азербайджан делает все для досрочного прекращения миссии российских миротворческих сил, призванных обеспечить безопасность народа Арцаха. Считаю необходимым увеличение контингента миротворцев и расширения их мандата. Но, конечно, в первую очередь мы должны рассчитывать только на себя. Азербайджан стремится нас подавить, ослабить и лишить надежды. Пусть знают: нас сломить невозможно.
Это наше государство, наша Родина, и мы отсюда никуда не уйдем. Уверен, что эти испытания только сделают нас сильнее. Объединившись перед лицом опасности, мы сможем отстоять право Арцаха на свободу и самоопределение»,- написал он на своем телеграмм-канале.