Նախագահ Հարությունյանի հաջող այցը Մոսկվա Ռուսաստանի և Արցախի միջև կայուն երկխոսության հիմք դրեց
Մոսկովյան Dialogorg.ru պորտալի գնահատականով, հունվարի 28-30–ը Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հաջող այցը Մոսկվա Ռուսաստանի և Արցախի միջև կայուն երկխոսության հիմք դրեց` հանրապետությունում անվտանգության ապահովման և խաղաղ կյանքի զարգացման համար:
Անտարակույս, կարծիքների փոխանակումը և տարածաշրջանում իրավիճակի համատեղ գնահատումը, Ռուսաստանի խաղարարարական ջանքերին աջակցությունը և համագործակցության համատեղ մեխանիզմների գործարկումը նպաստում են տարածաշրջանում կայունության գործոնին:
Արցախը “ուղղում է մեջքը” պատերազմական ավերվածություններից հետո և Ռուսաստանի հետ կայուն երկխոսությունը հանրապետության կենսագործունեության վերականգնման, ենթակառուցվածքների կատարելագործման և անխափան գործունեության ծրագրերի իրականացման հնարավորություններ է բացում: Պակաս կարևոր չէ նաև Արցախում քաղաքական կայունության ապահովումը, պետական ինստիտուտների ամրապնդումը և առողջ ուժերի համախմբումը հանրապետության կենսական հարցերի լուծման և բնակչության համար տանելի կյանքի ապահովման համար:
Նշենք, որ ռուսաստանա-արցախյան հաստատված կայուն երկխոսությանն է առնչվում նաև Մոսկվա Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայ Խանումյանի հունվարյան արդյունավետ այցելությունը, որը անմիջապես նախորդել է նախագահ Հարությունյանի այցին:
Մոսկվայի և Ստեփանակերտի միջև արդեն հաստատված փոխըմբռնումը հնարավորություն է տալիս նաև գործարկել համագործակցության նոր ձևեր և մեխանիզմներ` մարդկային և ֆինանսական լայն ռեսուրսների ընդգրկմամբ:

По оценкам Dialogorg.ru, успешный визит президента Арцаха Араика Арутюняна в Москву 28-30 января заложил прочный и непосредственный диалог между Россией и Арцахом по обеспечению безопасности и налаживания мирной жизни в республике.
Безусловно, обмен мнениями и совместная оценка ситуации в регионе, содействие миротворческим усилиям России и запуск совместных механизмов сотрудничества способствуют фактору стабильности в регионе.
Арцах «выпрямляет спину» после военных разрушений и прочный диалог с Россией открывает возможности реализации программ для полноценного восстановления жизнедеятельности, усовершенствования и бесперебойного функционирования инфраструктур республики.
Немаловажно также обеспечение политической стабильности в Арцахе, укрепление государственных институтов и консолидация здоровых сил для решения насущных вопросов и обеспечения приемлемого уровня жизни для жителей республики.
Отметим, что к установленному российско-арцахскому прочному диалогу относится также январское результативное посещение в Москву министра территориального управления и инфраструктур Айка Ханумяна, которое непосредственно предшествовало визиту президента Арутюняна.
Уже установленное взаимопонимание между Москвой и Степанакертом позволяют также запустить новые формы и механизмы сотрудничества с привлечением широких человеческих и финансовых ресурсов.