Դադարեցնել ֆինանսական աջակցությունն Ադրբեջանին․ ԱՄՆ կոնգրեսականները դիմել են Բայդենին
Միացյալ Նահանգների կոնգրեսական Ադամ Շիֆի գլխավորությամբ շուրջ երեք տասնյակ կոնգրեսականներ նամակ են հղել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ կոչ անելով վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Արցախի հայ բնակչության անվտանգությունը։
Նամակում նշվում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակ է պահում Արցախը Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ խաթարելով 120 հազար հայերի ազատ տեղաշարժը և թույլ չտալով պարենի, դեղորայքի և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեղափոխումը։
«Եթե նման իրադրությունը շարունակվի, անխուսափելի կդառնա մարդասիրական աղետը՝ պոտենցիալ ողբերգական հետևանքներով։ Ավելին, Ադրբեջանի գործողությունները ուղղակիորեն խախտում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որում ներառված էր պարտավորություն՝ ապահովելու քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռնատարների անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղությամբ Լաչինի միջանցք անունով հայտնի ճանապարհով»,- նշել են կոնգրեսականները։
Նրանք ընդգծել են, որ չնայած կոնգրեսականների կողմից բազմիցս հնչեցված կոչերի՝ Արցախի ժողովրդին տրամադրել այդքան անհրաժեշտ ԱՄՆ մարդասիրական օգնություն, ամերիկյան վարչակազմը մինչ օրս պատշաճ օգնություն չի ցուցաբերել, ինչը «վարչակազմի կողմից հիմա վճռական գործողությունների դիմելը դարձնում է ավելի հրատապ, քան երբևէ»։
«Կոչ ենք անում վարչակազմին օգտագործել հնարավոր ամեն գործիք՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ հիմա և ապագայում, այդ թվում և դադարեցնել ֆինանսական աջակցությունն Ադրբեջանին և կիրառել պատժամիջոցներ։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ շարունակվի Ադրբեջանի ագրեսիայի և սպառնալիքների քաղաքականությունը»,- եզրափակել են ԱՄՆ կոնգրեսականները։

Американские конгрессмены призвали президента США ввести санкции против Азербайджана
Группа американских конгрессменов во главе с Адамом Шиффом направила письмо президенту США Джо Байдену с призывом ввести санкции против Азербайджана и возобновить гуманитарную помощь армянам Арцаха.
Cообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
Отмечается, что в письме содержится призыв к решительным действиям США в ответ на блокаду Азербайджаном Арцаха, двухпартийное подтверждение требований прекратить военную помощь США Азербайджану и возобновить гуманитарную помощь армянам Арцаха, сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
«Американские армяне из округа конгрессмена Шиффа присоединяются к нашей общине и партнерам по коалиции во всех округах Палаты представителей, представленных подписантами этого письма, и выражают признательность за их принципиальную позицию против блокады Арцаха Азербайджаном», - отметил исполнительный директор ANCA Арам Ампарян. - Администрация Байдена должна продемонстрировать лидерство - немедленно прекратить все американские вооружения и помощь Азербайджану и запустить мощный пакет чрезвычайной гуманитарной помощи для Арцаха».
В письме, направленном сегодня в Белый дом, отмечается, что блокада, организованная Азербайджаном «является лишь самым последним примером воинственности Азербайджана, который следует хорошо задокументированной схеме злоупотреблений в отношении армянского населения Арцаха, мотивированных напыщенной риторикой режима Алиева». В заключение авторы письма призвали администрацию Байдена  «использовать все имеющиеся в ее распоряжении инструменты для обеспечения безопасности народа Арцаха, сейчас и в будущем, включая прекращение финансовой поддержки Азербайджана и введение санкций». «Мы не можем позволить Азербайджану продолжать политику агрессии и запугивания», - отмечается, в частности, в обращении конгрессменов к Джо Байдену.