CHW-ն ԼՂ-ում արձանագրել է Ադրբեջանի կողմից ոչնչացված 5, վնասված 7 վայր. վտանգի տակ են 17-ը
Լեռնային Ղարաբաղի երեք հատվածներում առավել տեսանելի են հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը հասցված վնասները: Առաջին հատվածը գտնվում է Շուշի քաղաքում և դրա շրջակայքում: Երկրորդ հատվածը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարավայի մասում է, որտեղ նոր ճանապարհներ են կառուցվում: Վերջին ամիսներին նաև Լաչինի շրջանում հայկական պատմամշակությային ժառանգությունը լուրջ սպառնալիքի տակ է:
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ այս մասին ասաց Քորնելլի համալսարանի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի ասոցացված պրոֆեսոր, Caucasus Heritage Watch-ի համաղեկավար Լորի Խաչադուրյանը:
«CHW-ն արձանագրել է 5 հաստատված ոչնչացված վայրեր, 7 հաստատված վնասված վայրեր և 17 վտանգի տակ գտնվող վայրեր՝ սկսած այն ժամանակից, երբ Լեռնային Ղարաբաղի 2-րդ պատերազմը սկսվեց: Մեր բացահայտումները փաստագրելուց հետո մեր զեկույցները ուղարկում ենք ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովներին և ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողներին: Մենք ուղարկում ենք զեկույցները ԱՄՆ պետդեպարտամենտին և միջազգային դատարանում «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ներգրավված փաստաբաններին: Հուսով ենք, որ, լայնորեն տարածելով մեր բացահայտումները, կկարողանանք կանխել հետագա ոչնչացումները»,- ասաց Լորի Խաչադուրյանը:

CHW зафиксировал в Арцахе 5 уничтоженных и 7 поврежденных Азербайджаном территорий: 17 территорий - в опасности
На трех участках Нагорного Карабаха наиболее заметен ущерб, нанесенный армянскому историко-культурному наследию. Первый участок находится в городе Шуши и его окрестностях. Второй участок находится в южных районах Арцаха, где строятся новые дороги. В последние месяцы также в Лачинском районе армянское историко-культурное наследие находится под серьезной угрозой.
Об этом в ходе 4-го Глобального форума «Против преступления геноцида» сказала ассоциированный профессор факультета ближневосточных исследований Корнельского университета, соруководитель Caucasus Heritage Watch Лори Хачадурян. «СHW зафиксировал 5 подтвержденных случая уничтожения культурных памятников Арцаха со стороны Азербайджана, 7 подтвержденных случаев повреждения, 17 территорий находятся под угрозой, начиная с того времени, когда началась 2-я война в Нагорном Карабахе. После документирования наших разоблачений мы отправляем наши доклады национальным комиссиям ЮНЕСКО и специальным докладчикам ООН как Азербайджана, так и Армении.
Мы отправляем доклады в Госдепартамент США и адвокатам, привлеченным в международный процесс «Армения против Азербайджана». Надеемся, что, широко распространяя наши разоблачения, мы сможем предотвратить дальнейшее уничтожение памятников»,- заявила Лори Хачадурян.