Չենք կարող դիտորդի դերում մնալ. իտալացի պատգամավորներն անդրադարձել են Արցախի շրջափակմանն ու ողջունել են Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը
Իտալիայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին և Եվրոպական խորհրդարանում ընդունված համատեղ բանաձևին՝ նշելով, որ Եվրոպան և Իտալիան չեն կարող երես թեքել այն ամենից, ինչ կատարվում է:
Իտալիայի խորհրդարանում «Ժողովրդավարական» կուսակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Անդրեա Կազուն «Թվիթեր»-ի իր էջում նշել է, որ Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ համատեղ բանաձեւին: «Պարտավորություն, որ կտանենք նաև Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով։ Իտալիան և Եվրոպան չեն կարող երես թեքել այն ամենից, ինչ կատարվում է»։
Պատգամավորները շեշտում են՝ ժամանակն է գործել՝ փրկելու շրջափակման մեջ հայտնված 120 հազար մարդկանց:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելուն անդրադարձել է նաև Իտալիայի Պատգամավորների պալատի պատգամավոր Էմանուելե Պոցցոլոն: Նա նշել է, որ Արևմուտքը չի կարող դիտորդի դերում մնալ: «Արևմուտքը չի կարող շարունակել լուռ հետևել. առկա է սննդի, դեղորայքի, վառելիքի պակաս։ Բնակչությունը՝ ներառյալ 30,000 երեխա և 20,000 տարեց, գտնվում է հսկայական հումանիտար ճգնաժամի շեմին»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնել էին, որ  Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևին անդրադարձել է նաև Իտալիայի Պատգամավորների պալատի անդամ Ջուլիո Չենտեմերոն։

Мы не можем оставаться в роли наблюдателя: итальянские депутаты  приветствуют резолюцию Европарламента
Мы не можем оставаться в роли наблюдателя: итальянские депутаты приветствуют резолюцию Европарламента
Группа депутатов Парламента Италии обратилась к ситуации в Арцахе, создавшейся в результате закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, и принятой Европарламентом совместной резолюции, отметив, что Европа и Италия не могут отвернуться от происходящего.
Депутат от Демократической партии Парламента Италии Андреа Казу на своей странице в Twitter отметил, что Европарламент одобрил совместную резолюцию о гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха. «Мы обязуемся передать ее Комитету по международным отношениям Палаты депутатов. Италия и Европа не могут отвернуться от происходящего».
Депутаты подчеркивают, что пора действовать, чтобы спасти 120 000 человек, оказавшихся в блокаде.
Джулио Чентемеро, член Палаты депутатов Италии, также обратился к резолюции Европарламента. «Европейский парламент одобрил совместно представленную резолюцию в защиту народа Нагорного Карабаха, фактически взятого в заложники в результате блокады Лачинского коридора. Пришло время действовать, чтобы спасти жизни 120 000 человек, в том числе 30 000 детей», - написал Чентемеро в своем микроблоге в Twitter.
Блокады Лачинского коридора коснулся и член Палаты депутатов Италии Эммануэле Поццоло. Он также отметил, что Запад не может оставаться в роли наблюдателя. «Запад не может продолжать молча наблюдать за этим. Там не хватает продовольствия, медикаментов и топлива. Население, в том числе 30 000 детей и 20 000 пожилых людей, находится на грани масштабного гуманитарного кризиса», - отметил он.