Բոլոր ողղություններով արդեն իսկ սկսել են խնդիրներ առաջանալ, պետպահուստներում կուտակված ապրանքները կսպառվեն արդեն մի քանի օրից․ Արթուր Հարությունյան
Բոլոր ողղություններով արդեն իսկ սկսել են խնդիրներ առաջանալ՝ և պարենամթերքի, եւ դեղորայքի, ե՛ւ դիզվառելիքի մասով։ Այս մասին InfoPort.am-ի հետ զրույցում պատմեց Արցախի Ազգային ժողովի իշխող «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության նախագահ Արթուր Հարությունյանը։
«Արդեն 7-րդ օրն է, որեւէ տեսակի հումանիտար օգնության մուտք չի գործում Արցախ, հանրապետությունը ամբողջությամբ արգելափակված է Ադրբեջանի կողմից, ինչը ժամ առ ժամ խորացնում է հումանիտար աղետը»,- շարունակեց պատգամավորը։
Նա շեշտեց, որ պետպահուստներում կուտակված ապրանքները կսպառվեն արդեն մի քանի օրից։ «Ադրբեջանը այս քայլով մեկ անգամ եւս ապացուցում է իր էթնիկ զտումների քաղաքականության բիրտ շարունակությունը, ինչը փաստում է, որ Բաքուն որեւէ կերպ չի պատրաստվում իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները կատարել»,- նկատեց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, այս օրերին ռուս խաղաղապահների միջոցով բանակցություններ են ընթանում իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ, բայց այս պահին դրությամբ, ցավոք, դեռ որեէ առաջընթաց չկա։
«Արցախի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվում հնարավոր և անհնարին միջոցներ ներքին արտադրանքը հավաքագրելու և դրա հաշվին ինչ որ կերպ պահուստները համալրելու, դրանք պետական վերահսկողության ներքո բաշխելու ուղղությամբ»,- եզրափակեց պատգամավորը։

Во всех сферах уже начали возникать проблемы, товары госрезерва закончатся уже в ближайшие дни: Артур Арутюнян
Во всех сферах уже начали возникать проблемы-и по части продовольствия, и лекарств, и по части дизельного топлива. Об этом в беседе с InfoPort.am рассказал председатель правящей фракции Национального собрания Арцаха «Свободная Родина» Артур Арутюнян.
«Уже 7-й день в Арцах не поступает какая - либо гуманитарная помощь, республика практически осаждена Азербайджаном, что час за часом усугубляет гуманитарную катастрофу», - продолжил депутат. Он подчеркнул, что товары госрезерва закончатся уже в ближайшие дни.
«Этим шагом Азербайджан еще раз доказывает грубое продолжение своей политики этнических чисток, что свидетельствует о том, что Баку никак не собирается выполнять взятые на себя международные обязательства», - заметил Арутюнян.
По его словам, в эти дни через российских миротворцев ведутся переговоры по урегулированию ситуации, но на данный момент, к сожалению, прогресса нет. «Власти Арцаха предпринимают возможные и невозможные шаги по сбору внутренней продукции, пополнению резервов за счет этого и распределению их под государственным контролем», - заключил депутат.