Բոլոր նախանշանները կան պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում` ԼՂ-ում. Փաշինյան
Բոլոր նախանշանները կան պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում` ԼՂ-ում։ Այս մասին Կառավարության նիստի մեկնարկից առաջ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրադրության զարգացումները հրատապ պատասխանի սպասող հարցեր են բարձրացնում ԼՂ–ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված։ Պետք է անկեղծ ասեմ` Հայաստանը ԼՂ–ում ռուս խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է և այդ ներկայության ջատագովը։ Բայց մեզ համար անընդունելի է ԼՂ–ի հայաթափման լուռ վկա դառնալու ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը»,–ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով` այս հարցերի պարզաբանման շուրջ պետք է աշխատեն ՌԴ և մյուս միջազգային գործընկերների հետ` իրադրության հետագա սրում թույլ չտալու և համապարփակ կարգավորումների հասնելու համար։

Есть все признаки того, что Азербайджан готовит очередную военную провокацию, в том числе и в Нагорном Карабахе: Пашинян
Есть все признаки того, что Азербайджан готовит очередную военную провокацию, в том числе и в Нагорном Карабахе. Об этом перед началом заседания правительства заявил Никол Пашинян.
«Развитие ситуации поднимает вопросы, ожидающие срочного ответа в связи с деятельностью российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе. Должен честно сказать, что Армения является убежденным сторонником присутствия российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе и апологетом этого присутствия. Но для нас неприемлема все более заметная практика российского миротворческого контингента стать молчаливым свидетелем деарменизации Нагорного Карабаха», - сказал Пашинян.
По его словам, над разъяснением этих вопросов необходимо работать с Россией и другими международными партнерами, чтобы не допустить дальнейшего обострения ситуации и добиться всеобъемлющего урегулирования конфликта.