Բոլոր հանդիպումներում ԵԽ պաշտոնյաները հետաքրքրվել են Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությամբ. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն իր ՖԲ էջում գրառում է արել հոկտեմբերի 1-2-ը Ստրասբուրգում ԵԽ տարբեր պաշտոնյաների հետ իր ունեցած հանդիպումների մասին:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հոկտեմբերի 1-2-ին Ստրասբուրգում մի շարք հանդիպումներ եմ ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ նրանց ներկայացնելով Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը և հակամարտությամբ ու չճանաչվածությամբ պայմանավորված հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները»:
ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է, որ հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողովի նախագահ և Ադրբեջանի հարցով համազեկուցող Շտեֆան Շենախի, ինչպես նաև ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, ներքին տեղահանված անձանց իրավունքների վերաբերյալ զեկուցող Կիլլիոն Մունյամայի հետ:
«Մի շարք այլ հանդիպումներ եմ ունեցել նաև ԵԽ անկախ որոշ մարմինների պաշտոնյաների հետ: Բոլոր հանդիպումներում ԵԽ պաշտոնյաները հետաքրքրություն են ցուցաբերել Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության ընթացիկ վիճակի ու հիմնախնդիրների վերաբերյալ՝ ընդունելով չճանաչված պետությունների միջազգային ընդգրկվածության ապահովման հրատապ անհրաժեշտությունը»,-գրել է Արտակ Բեգլարյանը:

Высокопоставленные чиновники СЕ в ходе встреч с Омбудсменом Арцаха подчеркнули важность  обеспечения международной вовлеченности непризнанных государств
Высокопоставленные чиновники СЕ в ходе встреч с Омбудсменом Арцаха подчеркнули важность обеспечения международной вовлеченности непризнанных государств
Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян 1-2 октября в Страсбурге провел ряд встреч с различными высокопоставленными должностными лицами Совета Европы, представив им состояние защиты прав человека в Арцахе и проблемы и вызовы, обусловленные конфликтом и непризнанностью.
«Я встретился, в частности, с председателем комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию и содокладчиком по Азербайджану Штефаном Шенахом, а также с заместителем председателя комиссии ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и внутренне перемещенных лиц, докладчиком по правам внутренне перемещенных лиц Киллионом Мунямой»,- написал Бегларян в своем Facebook, добавив, что провел также ряд других встреч с должностными лицами некоторых независимых органов СЕ.
На всех встречах должностные лица СЕ проявили интерес к текущему состоянию и проблемам защиты прав жителей Арцаха, приняв срочную необходимость обеспечения международной вовлеченности непризнанных государств.