Բաքվի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով Արցախից բռնի 40 000 մարդ է տեղահանվել, ինչը հանգեցրել է մարդու իրավունքների իր ծավալով աննախադեպ ոտնահարման․ ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետեւանքով Արցախի 118 համայնք ամբողջությամբ եւ 2 համայնք մասնակի (ընդհանուր 215 բնակավայր) անցել են Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ։
Այս մասին ասել է Արցախի օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը՝ ներկայացնելով 2021 թվականի հաշվետվությունը։
«Արցախից այս բնակավայրերից բռնի տեղահանվել է 40 000 մարդ, ինչը հանգեցրել է մարդու իրավունքների իր ծավալով աննախադեպ ոտնահարման։
Բռնի տեղահանվածները բացասական հետեւանքներն իրենց վրա զգացել են ողջ 2021 թվականի ընթացքում։ Նրանք շարունակում են բախվել բնակարանների դեֆիցիտի, սոցիալական ծրագրերից չհիմնավորված դուրս մնալու եւ այլ խնդիրների»,- հավելել է նա։
Գեղամ Ստեփանյանը հայտնել է, որ հակառակորդի ագրեսիվ պահվածքը խոչընդոտում է Արցախում երեխաների կրթության կազմակերպմանը։
«Մի շարք ուսումնական հաստատություններում ակնհայտ ֆիզիկական սպառնալիքի պայմաններում ուսումնական գործընթացը պարբերաբար դադարեցվում է»,- ասել է նա։

В результате развязанной Баку войны из Арцаха насильственно депортированы 40 тыс. человек: Омбудсмен Арцаха
В результате развязанной Азербайджаном войны против Арцаха 118 общины Арцаха целиком и 2 общины частично (всего 215 населенных пунктов) перешли под оккупацию Азербайджана.
Об этом заявил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, представляя отчет за 2021 год.
«Из этих населенных пунктов из Арцаха насильственно депортированы 40 тыс. человек, что привело к беспрецедентным по объему нарушениям прав человека.
Негативные последствия насильственно перемещенные лица чувствовали на себе в течение всего 2021 года. Они продолжают сталкиваться с дефицитом квартир, необоснованным выводом из социальных программ и другими проблемами», – добавил он.
Гегам Степанян сообщил, что агрессивное поведение врага препятствует организации обучения детей в Арцахе.
«В ряде учебных заведениях в условиях очевидной физической угрозы учебный процесс периодически приостанавливался», – отметил он.