Քննարկվել են Ստեփանակերտում խմելու ջրի խիստ սակավության հետ կապված խնդիրներ
Օգոստոսի 20-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ջրամատակարարման ընթացիկ վիճակի քննարկման և ջրապահովման խնդրին հեռանկարային ու համալիր լուծումներ առաջարկելու հարցերին։
Խորհրդակցությանը, որին մասնակցել են ԱՀ Ջրային կոմիտեի նախագահ Գեորգի Հայրիյանը, ՀՀ Ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարանի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը, Ստեփանակերտի «Ջրմուղ-կոյուղի» ՓԲԸ տնօրեն Գագիկ Պողոսյանը, ինչպես նաև ոլորտային մասնագետներ, ներկայացվել են վերջին ժամանակահատվածում Ստեփանակերտ քաղաքում խմելու ջրի խիստ սակավության խնդրի հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները, որոնց արդյունքում որոշակիորեն բարելավվել է բնակչությանը ջրով ապահովելու հարցը։
Ընդգծվել է ջրի առկա պաշարը խնայողաբար օգտագործելու, մուտքային ծավալներն ավելացնելու և ջրային ռեսուրսներն արդյունավետ կառավարելու անհրաժեշտությունը։ Ներկայացվել են աշխարհում կիրառվող միջոցները, քննարկվել դրանք հայաստանյան գործընկերների մասնագիտական օժանդակությամբ Արցախում ներդնելու հնարավորությունները։

Виталий Баласанян провел рабочее совещание в связи с проблемой водоснабжения в Степанакерте
Секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян 20 августа провел рабочее совещание, в ходе которого были обсуждены текущие проблемы с водоснабжением и предложения по их комплексному решению.
В совещании приняли участие председатель Водного комитета Республики Арцах Георгий Айриян, ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Егиазар Варданян, директор ЗАО "Водоканал" Степанакерта Гагик Погосян, а также отраслевые специалисты. Были представлены меры, предпринятые в последнее время в Степанакерте по преодолению проблемы дефицита питьевой воды, в результате чего в некоторой степени ситуация улучшилась.
Была подчеркнута необходимость экономного использования имеющихся запасов воды и эффективного управления водными ресурсами. Была рассмотрена мировая практика в сфере водоснабжения и водопользования, обсуждены возможности их внедрения в Арцахе при профессиональном содействии соответствующих специалистов.