Այս պահի դրությամբ արդեն 24 և ավելի ժամ դադարեցված է սննդամթերքի, էներգակիրների, դեղորայքի և այլ անհրաժեշտ պարագաների մատակարարումն Արցախում. Արցախի ՄԻՊ
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ և՛ միջազգային դերակատարների, և՛ միջկառավարական կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրել շատ կարևոր հանգամանքի վրա, որ փաստացի այս պահի դրությամբ Արցախում 120 հազար մարդ գտնվում է շրջափակման մեջ։ Այս մասին Երևանում հրավիրված ասուլիսում ասաց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Ստեփանյանը հատուկ ընդգծեց մի հանգամանք. «Արցախն օդային հաղորդակցություն չունի աշխարհի որևէ կետի հետ: Միջազգային իրավունքը հստակ ամրագրում է, որ որևէ վայրկյան չպետք է խաթարվի կենսապահովման համար անհրաժեշտ պայմանները, իսկ մենք տեսնում ենք, որ արդեն 24 ժամ խաթարված է Արցախում ապրող մարդու ամենատարրական իրավունքը: Դա իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և անձամբ Ադրբեջանի նախագահի ուղղորդմամբ և նրա հրահանգներով, որովհետև նրա այն թեզերը, որ շրջանառվում են՝ իբր բնապահպանական հարցեր և այլն, դրանք ամբողջությամբ կեղծ են: Կա տեղեկատվություն, որ այդ ճանապարհը փակողները հիմնականում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ուղղորդվողներն են, այդ թվում նաև հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներ»:
Արցախի ՄԻՊ-ն անդրադարձավ նաև հումանիտար խնդիրներին.«Այս պահի դրությամբ արդեն 24 և ավելի ժամ դադարեցված է սննդամթերքի, էներգակիրների, դեղորայքի և այլ անհրաժեշտ պարագաների մատակարարումն ամբողջ Արցախի տարածքում: ՄԻՊ-ը ահազանգեր է ստանում, որ բժշկական հաստատություններում առկա դեղորայքային պաշարները մի քանի օրվա են, նման ձևով շարունակվելու դեպքում այս հարցում կանգնելու ենք շատ լուրջ խնդրի առաջ, նույնը վերաբերում է նաև սննդամթերքի մատակարարմանը և նաև էներգակիրների մատակարարումներին՝ բենզինի և դիզվառելիքի մասին է խոսքը:1100 մարդ այս պահի դրությամբ մնացել է ճանապարհներին ձմեռվա նման ցուրտ պայմաններում, այդ թվում՝ 270 երեխա, որոնք զրկվել են իրենց ընտանիքների հետ միանալու իրավունքից: Սա Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության, ցեղասպան քաղաքականության հերթական բաղադրիչն է: Այն իրականացվում է հետևողականորեն և համակարգված կերպով: Սա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո հաստատված հրադադարի դիտավորյալ խախտում էր»:

На данный момент уже 24 и более прекращены поставки продуктов питания, энергоносителей, лекарств и других необходимых товаров в Арцах: Омбудсмен Арцаха
Хочу еще раз обратить внимание как международных акторов, так и межправительственных организаций на очень важное обстоятельство, что фактически на данный момент 120 тысяч человек находятся в полной блокаде, поскольку Арцах не имеет воздушного сообщения ни с одной точкой мира. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Степанян особо подчеркнул одно обстоятельство - международное право четко закрепляет, что ни на секунду не должны нарушаться условия, необходимые для жизнеобеспечения людей. Это осуществляется властями Азербайджана и лично по указанию президента Алиева. Есть информация о том, что эти дороги перекрывают в основном азербайджанские власти, в том числе и представители спецслужб.
«А мы видим, что уже 24 часа нарушено самое основное право человека, живущего в Арцахе. Я считаю, что те, кто перекрывают эту дорогу, в основном направляются азербайджанскими властями, в том числе и представителями спецслужб», - сказал он.
Омбудсмен Арцаха коснулся также гуманитарных проблем.
«На данный момент уже на 24 и более часа прекращена поставка продуктов питания, энергоносителей, лекарств и других необходимых товаров по всей территории Арцаха. Омбудсмен получает сигналы о том, что медикаменты, имеющиеся в медицинских учреждениях, что в случае продолжения блокады, мы столкнемся с очень серьезной проблемой в плане незватки медикаментов, то же самое касается поставок продуктов питания и энергоносителей, речь идет о бензине и дизельном топливе. 1100 человек на данный момент остались на дорогах в холодных зимних условиях, среди них 270 детей, которые лишены права воссоединиться со своими семьями. Это очередной компонент политики этнической чистки, политики геноцида, проводимой Азербайджаном. Осуществляется последовательно и систематически. Это преднамеренное нарушение перемирия, установленного после 9 ноября 2020 года»,- резюмировал Омбудсмен.