Այն, ինչ Ադրբեջանն անում է կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր զգոնությունը. ԱՀ ՄԻՊ
Այսօր Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակված թիրախային կրակոցներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ ատելության և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական ապացույցն են։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
՛՛Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքն արձանագրվել է նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։ Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Կրակահերթերի հետևանքով ամբողջությամբ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները։
Խաղաղության մասին խոսող և Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության կեղծ խոստումներ տվող ադրբեջանական իշխանությունները և զինված ուժերը շարունակում են վարել Արցախի ժողովրդի ամենատարրական իրավունքների լայնածաված խախտումների հանգեցնող, ֆիզիական և հոգեբանական անվտանգությունը խաթարող հանցավոր քաղաքականություն։
Բազմիցս ընդգծել ենք, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ գտնվող ռազմական հենակետերն ուղիղ սպառնալիք են խաղաղ բնակչության կյանքի և տարրական այլ իրավունքների համար, որի սպառնալից հետևանքներին հրադադարի հաստատումից հետո ականատես ենք եղել բազմիցս։
Ադրբեջանական էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել և չի փոխվելու։ Այն, ինչ արվում կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր հասարակության զգոնությունը՛՛,-նշել է նա։

Азербайджанские ВС открыли огонь в направлении жителей арцахского села Храморт, осуществляющих сельхозработы
Сегодняшние преднамеренные обстрелы гражданских лиц, осуществляющих сельскохозяйственные работы на территории села Храморт в Арцахе, являются очередным доказательством существующей этнической ненависти и осуществляемой геноцидальной политики Азербайджана против народа Арцаха. Об этом на своей страничке в Фейсбуке написал омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
''Согласно информации, полученной Аппаратом Защитника прав человека, случай был зафиксирован 5 ноября в районе 12:30 на поле, расположенном на административной территории общины Храморт Аскеранского района Республики Арцах. В результате обстрела был поврежден трактор марки «Беларусь», принадлежащий жителю Степанакерта К. Мартиросяну. Среди гражданских лиц пострадавших нет. Вследствие обстрела сельскохозяйственные работы были полностью прекращены.
Азербайджанские власти и вооруженные силы, говорящие о мире и дающие ложные обещания о правах и безопасности народа Арцаха, продолжают вести преступную политику, приводящую к широкомасштабным нарушениям самых базовых прав народа Арцаха и подрывающую их физическую и психологическую безопасность.
Мы неоднократно подчеркивали, что находящиеся по соседству с мирными населенными пунктами азербайджанские военные позиции представляют прямую угрозу жизни мирного населения и их другим элементарным правам. После установления перемирия мы неоднократно становились свидетелями подобных последствий, кроющих в себе угрозы.
Азербайджанская политика этнической чистки и геноцида не изменилась и не изменится. То, что делается под видом ложного миролюбия, направлено на то, чтобы ввести международное сообщество в заблуждение и притупить бдительность нашего общества'',-написал омбудсмен.