«Ավրորա»-ն շարունակում է Արցախի աջակցության ծրագիրը
«Ավրորա»-ն շարունակում է Արցախի աջակցության ծրագիրը: Հիմնադրամն անմիջականորեն օգնում է տարածաշրջանի բնակիչներին #AraratChallenge-ի ֆինանսավորման նախաձեռնության միջոցով: Մինչ օրս օգնության չափն արդեն $ 473,000 է:
#AraratChallenge-ն աջակցում է շուրջ 50 նախագծերի, որոնք իրականացվում են բարեգործական կազմակերպությունների, հասարակական կազմակերպությունների և պետական կազմակերպությունների հետ համատեղ:
Օրինակ՝ «Ավրորա»-ն և «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնն օգնում են Շուշիից Արցախ, բայց ոչ իրենց հայրենի քաղաք վերադարձած ընտանիքներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր ստիպված տեղափոխվել են Հայաստան` դրանք ավելի քան 200 ընտանիք են: Հիմա, երբ պատերազմն ավարտվեց, նրանք ստիպված կլինեն ամեն ինչ սկսել զրոյից՝ այլ միջավայրում, նոր տանը:
«Ավրորայի» համագործակցությունը «Ծառայիր մեր հերոսներին» հասարակական կազմակերպության հետ շարունակվում է: Հիմնադրամը ֆինանսավորել է երկու նախագիծ, որոնք արդեն իրականացվում են Արցախում:  Հիմնադրամի գործունեությունն Արցախում անվերջ է. «Ավրորան» մասնակցում է միջազգային HALO Trust կազմակերպության ֆինանսավորմանը, որպեսզի կասետային ռումբերը հնարավորինս շուտ վնասազերծեն:
«Ավրորան» օգտագործել է իր միջազգային հեղինակությունը և ակտիվ դոնորների, փորձագետների, հումանիտար աշխատողների լայն ցանց, որպեսզի արցախցիները սկսեն վերադառնալ բնականոն կյանքի. տներ կառուցել, հող մշակել, հաց թխել, ստեղծագործել:

Гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает программу поддержки Арцаха
Гуманитарная инициатива «Аврора» продолжает программу поддержки Арцаха — Фонд напрямую оказывает помощь жителям региона на базе краудфандинговой инициативы #AraratChallenge. Об этом на своей неофициальной странице в Facebook написал соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора», известный предприниматель Рубен Варданян.
Объем помощи на сегодняшний день уже составляет 473 000 долларов, сообщил Варданян, добавив, что #AraratChallenge поддерживает около 50 проектов, которые реализуются в партнерстве с благотворительными фондами, неправительственными и правительственными организациями.
Так, «Аврора» и центр искусств «Нарекаци» помогают семьям из Шуши, которые вернулись в Арцах, но не в свой родной город, а также тем, кто вынужденно переехал в Армению – это более 200 семей. «Теперь, когда война закончилась, им придется всё начинать с нуля – в другой обстановке, в новом доме. Понимая это, мы выделили средства из нашего фонда на обустройство нового жилья», — отметил Рубен Варданян.
Продолжается также сотрудничество «Авроры» с общественной организацией «Служим нашим героям». Фонд профинансировал два проекта, которые уже реализуются в Арцахе. «Деятельность фонда в Арцахе безгранична – «Аврора» принимает участие в финансировании международной организации The HALO Trust, чтобы как можно быстрее обезвредить кассетные бомбы.
«Аврора» задействовала весь свой международный авторитет и широкую сеть активных доноров, экспертов, гуманитарных деятелей, чтобы жители Арцаха начали возвращаться к нормальной жизни: строить дома, возделывать землю, печь хлеб, созидать.