Աշխարհը պետք է դիմակայի ադրբեջանական ագրեսիային․ Լեմկինի ինստիտուտ
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտն ահազանգ է հնչեցրել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար, որոնք այժմ ենթարկվում են Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ հարձակման։
Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հայերի դեմ հարձակումն իրականացվում է «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ցեղասպան վարչակարգի կողմից»։
«Արցախի բնակիչներն այժմ բախվում են ոչ միայն սովի և դրանից բխող բժշկական արտակարգ իրավիճակների՝ Ադրբեջանի կողմից 9-ամսյա պաշարումից հետո, այլ նաև մահանալու վտանգի՝ քաղաքացիական հատվածներին հասցված ավիահարվածների, անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների և զանգվածային գնդակոծության հետևանքով։ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը տեղի ունեցավ ընդամենը մեկ օր այն բանից հետո, երբ երկիրը (խմբ.՝ Արցախի Հանրապետությունը), ի վերջո, ստիպված եղավ անկլավ թույլ տալ 2023 թ․ հունիսի 15-ից ի վեր առաջին օգնության առաքման մուտքը (խմբ.՝ Աղդամի ճանապարհով)», - գրված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտն ընդգծում է՝ աշխարհը պետք է դիմակայի ադրբեջանական ագրեսիային։
«Այս պահին ժամանակի հրամայականն է, որ հզոր ղեկավարները և պետությունները դեմ կանգնեն Ադրբեջանին և հստակ ցույց տան, որ հայերի դեմ հետագա ագրեսիա չեն հանդուրժի, և որ դրա դեմ կօգտագործվեն ցեղասպանության կանխարգելման գործիքակազմի բոլոր հասանելի տարբերակները։ Եթե նման բան չարվի, ապա արդյունքում այդ ղեկավարները և պետությունները պատասխանատու կլինեն ցեղասպանությանը մեղսակցելու համար։ Ադրբեջանին չդիմակայելը կարող է նաև հանգեցնել սրացման, որը կբերի ոչ միայն արցախահայության լիակատար ոչնչացման, այլև տարածաշրջանում ավելի լայն պատերազմի, քանի որ Ադրբեջանը և նրա դաշնակից Թուրքիան տարածքային հավակնություններ են հետապնդում Հայաստանի հարավում և Իրանի հյուսիսում», - նշված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով զբաղվող բոլոր փորձագետները կասկած չունեն՝ «այն, ինչի ենթարկվում են հայերն Ադրբեջանի կողմից, ցեղասպանություն է»։

Институт Лемкина по предотвращению геноцида выпустил уведомление SOS для армян Арцаха
Институт Лемкина по предотвращению геноцида выпустил уведомление SOS для армян Арцаха, которые в настоящее время подвергаются нападению со стороны геноцидного режима президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Жители Арцаха теперь сталкиваются не только с голодом и чрезвычайными медицинскими ситуациями после 9-месячной блокады со стороны Азербайджана, но и с немедленной угрозой гибели  от авиаударов, ударов беспилотников и массовых обстрелов гражданских районов. Военное нападение Азербайджана произошло всего через день после того, как страна была наконец вынуждена пропустить в анклав груз первой помощи с 15 июня 2023 года.
В данный момент крайне важно, чтобы влиятельные лидеры и государства выступили против Азербайджана и ясно продемонстрировали, что любая дальнейшая агрессия против армян недопустима и будет встречена всеми доступными вариантами в рамках инструментов предотвращения геноцида. Невыполнение этого требования приведет к тому, что эти лидеры и государства будут нести ответственность за соучастие в геноциде.
Неспособность противостоять Азербайджану может также привести к эскалации, которая приведет не только к полному уничтожению армян Арцаха, но и к более широкой войне в регионе, поскольку Азербайджан и его союзник Турция преследуют территориальные амбиции в южной Армении и северном Иране.
У экспертов по предотвращению геноцида – в Институте Лемкина, а также в Genocide Watch, Международной ассоциации исследователей геноцида, а также среди экспертов по правовым вопросам, таких как бывший главный прокурор МУС Луис Морено Окампо – нет сомнений в том, что армяне столкнулись с проблемой со стороны Азербайджана - это геноцид.
Мы выражаем нашу искреннюю солидарность с народом Арцаха, чья идентичность и жизнь имеют значение и должны быть защищены».