Արեւմուտքը չի կարող աչք փակել այն բանի վրա, թե ինչպես է Ադրբեջանը սպանում հայերին. Chicago Tribune
Մինչ մենք կենտրոնացած ենք Ուկրաինայի վրա, Հարավային Կովկասում դաժան բռնապետությունը զգում է ամբողջ աշխարհի վճռականությունը.դեկտեմբերի 12-ից ադրբեջանցի գրոհայինները արգելափակել են միակ ճանապարհը, որը հայտնի է որպես Լաչինի միջանցք, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար անկլավը արտաքին աշխարհի հետ։ Դա փորձություն է: Սխալը կհանգեցնի կոտորածի, որը խայտառակելու է մարդկությանը:
Այս մասին գրում է Chicago Tribune պարբերականը։ «Այս պահին 120.000 հայեր կտրված են պարենամթերքից և դեղորայքից։ Դպրոցները, մանկապարտեզներն ու հիվանդանոցները ձմռան կեսին մի քանի օր մնացել են առանց ջեռուցման։ Մեկ հիվանդ արդեն մահացել է շրջափակման հետևանքով առաջացած բարդությունների պատճառով, իսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հայ երեխան չի կարող տեղափոխվել Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան ՝ կենսական անհրաժեշտ բուժման համար։ Շրջափակումը դատապարտվել Է ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Կանադայի կողմից:
2020 թվականի պատերազմի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի մի մասի գրավումից ի վեր Ադրբեջանը բազմիցս ստուգել է այլ կողմ նայելու խաղաղության պատրաստակամությունը, երբ Արցախում սպանում է հայերին և հարվածներ հասցնում հենց Հայաստանին ՝ շատ մոտ գտնվող փխրուն երիտասարդ ժողովրդավարությանը։
Ադրբեջանական ուժերը բազմիցս կատարել են ցնցող դաժանության գործողություններ, և, ինչն ուշագրավ է, նրանք առանձնապես ջանքեր չեն գործադրել դա թաքցնելու համար։ Ընդհակառակը, հայերի հանդեպ ատելությունն այնքան է արմատավորվել Ադրբեջանում, որ շատ դեպքերում դաժան գործողություններով պարծենում են սոցիալական ցանցերում։ Ադրբեջանի անպատժելիությունը նույնքան անհեթեթ է, որքան գրոտեսկային։
Շրջափակումն ապահովող ակնհայտ կեղծ "էկոակտիվիստների" թվում կան ադրբեջանցի զինծառայողներ։
"Genocide Watch"- ը բարձրացրել է Ցեղասպանության սպառնալիքի մակարդակը, որին բախվում են արցախահայերը, մինչև վերին մակարդակ՝ 10, այն դեպքում, երբ Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում գոյություն ունեն ցեղասպանության ռիսկի զգալի գործոններ, որոնք վերաբերում են հայ բնակչությանը ։ Փաստորեն, մեկ տասնյակից ավելի իրավապաշտպան կազմակերպություններ և ակտիվիստներ հանդես են եկել Ցեղասպանության մասին համատեղ նախազգուշացմամբ։
Հենց այդ պատճառով հայերի համար ինքնավար անկլավը Ադրբեջանի որեւէ վերահսկողության տակ դնելու գաղափարը բացարձակապես անհեռանկարային է։ Հենց այդ պատճառով էլ հայերը չեն հավատում «համակեցության» մասին Ադրբեջանի հրապարակային խոստումներին, և, անկեղծ ասած, Արևմուտքին նույնպես։ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողությունը կնշանակի միայն մեկ բան ՝ բռնություն հայ բնակչության նկատմամբ։
Հայերի դեմ Ադրբեջանի գործողությունների նկատմամբ խաղաղության լռությունը մասամբ կապված է որոշ եվրոպացիների հույսերի հետ ՝ շրջանցելու ռուսական պատժամիջոցները՝ գնելով ռուսական բնական գազ, որն այժմ հարմար կերպով Վերահղվում է Ադրբեջանի տարածքով։ Դա կեղտոտ գործարք է, որը խայտառակում է բոլոր ներգրավվածներին:
Աշխարհի ժողովրդավարությունները պետք է այնպես անեն, որ իրենց ձայները լսելի լինեն ՝ նրանցից մեկի անունից, որն այժմ խիստ ծանր վիճակում է»,- գրում է պարբերականը։

Chicago Tribune: Запад не может закрывать глаза на то, как Азербайджан убивает армян
Пока мы сосредоточены на Украине, жестокая диктатура на Южном Кавказе испытывает решимость всего мира: с 12 декабря азербайджанские боевики заблокировали единственную дорогу, известную как Лачинский коридор, соединяющий Нагорно-Карабахский автономный анклав с внешним миром. Это испытание. Ошибка приведет к резне, которая опозорит человечество.
Об этом пишет издание Chicago Tribune, передает dialogorg.ru.
"На данный момент 120000 осажденных армян в анклаве, также известном как Арцах, отрезаны от продовольствия и медикаментов. Школы, детские сады и больницы в разгар зимы на несколько дней остались без отопления. Один пациент уже умер из-за осложнений, вызванных блокадой, а армянский ребенок в критическом состоянии не может быть довезен до столицы Армении Еревана для жизненно необходимого лечения. Блокада, вызвавшая необычное заявление Папы Римского Франциска с выражением озабоченности и осужденная ООН, ЕС, США, Францией и Канадой, направлена на то, чтобы вынудить массовое бегство из древнего центра христианской цивилизации.
С момента захвата части Нагорного Карабаха в ходе войны 2020 года Азербайджан неоднократно проверял готовность мира смотреть в другую сторону, когда он убивает армян в Арцахе и наносит удары по самой Армении, хрупкой молодой демократии, находящейся совсем рядом.
Неоднократно азербайджанские силы совершали акты ошеломляющей жестокости — и, что примечательно, они не прилагали особых усилий, чтобы скрыть это. Напротив, ненависть к армянам настолько укоренилась в Азербайджане, что во многих случаях жестокими актами хвастаются в социальных сетях. Безнаказанность Азербайджана столь же абсурдна, сколь и гротескна.
Среди явно фальшивых «экоактивистов», обеспечивающих блокаду, есть азербайджанские военнослужащие.
«Genocide Watch» повысила уровень угрозы геноцида, с которым сталкиваются армяне Арцаха, до верхнего уровня- 10, в то время как Международная ассоциация исследователей геноцида считает, что в Нагорном Карабахе существуют значительные факторы риска геноцида, касающиеся армянского населения. Фактически, более десятка правозащитных организаций и активистов выступили с совместным предупреждением о геноциде.
Именно поэтому для армян идея поставить автономный анклав под какой-либо контроль Азербайджана совершенно бесперспективна. Именно поэтому армяне не верят публичным обещаниям Азербайджана о «сосуществовании» — и, честно говоря, Западу тоже. Азербайджанский контроль над Нагорным Карабахом будет означать только одно: насилие по отношению к армянскому населению.
Молчание мира в отношении действий Азербайджана против армян отчасти связано с надеждами некоторых европейцев обойти российские санкции, покупая российский природный газ, который сейчас удобно перенаправляется через Азербайджан. Это грязная сделка, которая позорит всех участников.
Демократии мира должны сделать так, чтобы их голоса были услышаны — от имени одной из них, которая сейчас находится в отчаянно тяжелом положении",-  пишет издание.