«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից չորս հիվանդներ՝ «Միելոմային հիվանդություն», «Արագ պրոգրեսիվող գլոմերուլոնեֆրիտ՝ սուր նեֆրոտիկ համախտանիշով, առաջնային ֆոսֆոլիպիդային համախտանիշ», «Ախալազիա III-IV աստիճան»և «Առաջնային անպտղություն»ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 23-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Հայտնում է Տեղեկատվական շտաբը։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 46 հիվանդ։

12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”
В связи с блокированием единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, четверо больных из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах с диагнозами «Миеломная болезнь», «Быстро прогрессирующий гломерулонефрит с острым нефротическим синдромом, первичный антифосфолипидный синдром»,«Ахалазия III-IV степени» и «Первичное бесплодие»сегодня, 23-го января при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения. Об этом сообщает Информационный штаб․
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
11 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 4 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцах в Армению было доставлено 46 пациентов.