Արցախյան պատերազմների մասնակիցների համար հմտությունների դասընթաց կկազմակերպվի
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող «Մարդկային ռեսուրսներ Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության «Նոր Էջ» նախագծի շրջանակներում պատերազմին մասնակցած երիտասարդների համար ԱՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կկազմակերպվի հմտությունների դասընթաց՝ «Բանակցություններ, հաղորդակցում, առաջնորդություն» թեմայով։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է «ՄՌ Ասոցիացիա» ՀԿ-ի հեղինակային «Նոր Էջ» նախագծի համակարգող Արփի Խալաթյանը։
«Արցախում 2020թվականի մարտական գործողությունների ավարտից գրեթե անմիջապես հետո մեկնարկեց «ՄՌ Ասոցիացիա» ՀԿ-ի հեղինակային «Նոր Էջ» նախագիծը, որի շրջանակներում մենք աշխատում ենք պատերազմի մասնակիցների հետ։ Նախագծի նպատակն է օգնել նրանց զարգացնել սեփական հնարավորությունները, ձեռք բերել գիտելիքներ ու հմտություններ աշխատաշուկա մուտք գործելու համար՝ այդպիսով նպաստելով նրանց` լիարժեք աշխատանքային կյանք վերադառնալուն»,-նշել է Ա. Խալաթյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի շահառուների մեծ մասը 2020 թվականի պատերազմի մասնակիցներ են, սակայն փոքր խմբերով կան նաև 2016թ. Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներ և տարբեր տարիներին զինվորական ծառայության ընթացքում տարբեր մարտերի մասնակցած, վիրավորում ստացած կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած երիտասարդներ։
«Հաշվի առնելով, որ Արցախում ապրող երիտասարդները դժվարանում են մասնակցել Երևանում տեղի ունեցող դասընթացներին` նախագծի մասնակիցների կողմից ամենասիրված և պահանջված դասընթացը կանցկացնենք նաև Ստեփանակերտում։ Դասընթացն ուղղված է փափուկ հմտությունների զարգացմանը և առավել օգտակար կլինի այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են աշխատել ղեկավար պաշտոններում կամ զբաղվել սեփական բիզնեսով, ինչպես նաև բոլոր նրանց համար, ովքեր հետաքրքրված են առաջնորդության հմտությունների զարգացմամբ։ Դասընթացի գրաֆիկը կհաստատվի խմբի ձևավորումից հետո՝ հնարավորինս հարմարեցնելով մասնակիցների գրաֆիկին»,-ընդհանրացրել է ծրագրի համակարգողը։

Для участников Арцахских войн будет организован курс развития навыков
В рамках проекта «Новая страница» общественной организации «Ассоциация человеческих ресурсов», действующей в Республике Армения, в Степанакерте, столице Республики Арцах, будет организован курс по навыкам «Переговоры, общение, лидерство».
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила координатор проекта "Новая страница" общественной организации "Ассоциация ЧР" Арпи Халатян.
«Практически сразу после окончания боевых действий 2020 года в Арцахе стартовал проект «Новая страница» общественной организации «Ассоциация ЧР», в рамках которого мы работаем с участниками войны. Цель проекта — помочь им развить свои способности, приобрести знания и навыки для выхода на рынок труда, тем самым помогая им вернуться к полноценной трудовой жизни», — отметила А. Халатян.
По ее словам, большинство бенефициаров программы — участники войны 2020 года, но есть и небольшие группы участников войны 2016 года. Участники Апрельской войны и молодые люди, принимавшие участие в различных боях, получившие ранения или ставшие инвалидами во время прохождения военной службы в разные годы.
«Учитывая, что молодым людям, проживающим в Арцахе, сложно участвовать в курсах, проводимых в Ереване, самый популярный среди участников проекта востребованный курс мы проведем в Степанакерте. Курс направлен на развитие мягких навыков, он будет более полезен для людей, которые хотят работать на руководящих должностях или вести собственный бизнес, а также для всех, кто заинтересован в развитии лидерских качеств. Расписание занятий будет утверждено после формирования группы, максимально адаптировав его к расписанию участников», — обобщила координатор программы.