Արցախում համավարակի տարածումը կանխելու համար սահմանվում է կարանտին
Ինչպես հաղորդվել է, նոյեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի մոտ անց էր կացվել խորհրդակցություն՝ նվիրված Հանրապետությունում տիրող համաճարակաբանական վիճակին։
Համաձայն Հանրապետության նախագահի հանձնարարականի, նոյեմբերի 3-ին, շահագրգիռ պետական և համայնքային կառույցների ղեկավարների ներգրավմամբ, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային համավարակի (COVID-19) մասշտաբների տարածման փաստով ձեռնարկվող կարանտինային միջոցառումների իրականացման հարցերին։
Խորհրդակցությանը զեկուցմամբ հանդես է եկել առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը։ Նրա տվյալներով՝ վերջին ամսվա ընթացքում Հանրապետությունում շեշտակի մեծանում է համավարակի տարածումը, որը կանխելու համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել իրավիճակից բխող ընդգրկուն և շտապ միջոցներ։
Ըստ այդմ, խորհրդակցությանը ներկայացվել են քաղաքային համայնքների ղեկավարների որոշումների նախագծեր, որոնց համաձայն՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 4-ի ժամը 22։00-ից մինչև նույն թվականի դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ, Ստեփանակերտում և Հանրապետության մի շարք քաղաքային համայնքներում սահմանվում է կարանտին։ Նախագծերով ներկայացվել են նաև կարանտինի ընթացքում կիրառվող միջոցառումները և սահմանափակումները։
Դրանից բացի, մոտակա օրերին հանրային հարթակներով կիրականացվեն իրազեկման միջոցառումներ, որոնց շարքում առանձնակի կարևոր է պատվաստման տեսակարար կշիռը բնակչության շրջանում մեծացնելուն ուղղված քարոզչական բաղադրիչը։ Բնակչության կողմից խնդրի չափերի ու նշանակության ճիշտ ընկալման ապահովման ուղղությամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինները նույնպես կատարելու են մեծ ծավալի աշխատանքներ, շեշտել է Վիտալի Բալասանյանը։

В Степанакерте и ряде общин Арцаха вводится карантин
1 ноября во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном состоялось совещание, посвященное эпидемиологическому состоянию в республике. Согласно поручению президента, 3 ноября при участии руководителей полномочных государственных и муниципальных структур секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян провел рабочее совещание, посвященное вопросам реализации карантинных мероприятий, вводимых в связи с распространением в республике коронавирусной пандемии (COVID-19).
На совещании с докладом выступил министр здравоохранения Микаел Айриян. По его данным, в течение последнего месяца в республике резко увеличилось число больных коронавирусом. Для предотвращения роста заболеваемости, как отметил министр, необходимо предпринять вытекающие из ситуации масштабные и срочные меры.
На совещании руководителям городских общин были представлены проекты решений, согласно которым с 22: 00 4 ноября 2021 года по 00: 00 1 декабря того же года в Степанакерте и ряде городских общин республики устанавливается карантин. Проектами были представлены также меры и ограничения, применяемые в ходе карантина. Кроме того, в ближайшие дни на общественных площадках будут осуществлены агитационные мероприятия по предотвращению распространения коронавируса, среди которых ключевое место занимает вакцинация.