Արցախում 13 երեխա և 9 մեծահասակ բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքներում, 4-ամսական փոքրիկի վիճակը շարունակում է ծանր մնալ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսեկան փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:

В Арцахе 13 детей и 9 взрослых находятся в реанимационных отделениях, состояние 4-месячного малыша остается тяжелым
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, плановые операции в медицинских учреждениях республики вот уже несколько дней прекращены. Как сообщает Министерство здравоохранения Арцаха, состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого был диагностирован висцеральный лейшманиоз, продолжает оставаться тяжелым.
В Республиканском медицинском центре 9 пациентов находятся в реанимационном отделении, двое из которых находятся в крайне тяжелом состоянии, врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предпринимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, сложившейся из-за блокады. Отметим, что накануне один из тяжелобольных скончался по причине того, что не смог получить своевременного лечения в медучреждениях Еревана.