Արցախում 120 հազար խաղաղ հայեր հայտնվել են թակարդում և պատանդ վերցվել Ադրբեջանի կողմից․ Մարուքյան
Արդեն մոտ 2 տարի է, ինչ մենք անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու Ադրբեջանի մտադրությամբ: Այս մասին Թվիթերում գրել է Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից   Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը փակելուն և անցակետ տեղադրելուն։
«Այսօր Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի անցակետ է տեղադրում, ինչը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է: Սա նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում 120 հազար խաղաղ հայեր հայտնվել են թակարդում և պատանդ վերցվել Ադրբեջանի կողմից։Դա տեղի է ունենում միջազգային հանրության լուռ դիտարկման ներքո։
Ավելին, սա արդյունք է մարդու իրավունքների չդադարող կոպիտ խախտումներին արձագանքելու անկարողության, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից իրականացված նախկին ոճրագործությունների նկատմամբ հանդուրժողականության»,- գրել է նա։

В Арцахе 120 тысяч мирных армян оказались в ловушке и взяты в заложники Азербайджаном։ Эдмон Марукян
Уже около 2-х лет мы тревожимся по поводу намерения Азербайджана провести этническую чистку в Нагорном Карабахе. Об этом в Twitter написал посол по особым поручениям Эдмон Марукян, коснувшись закрытия Азербайджаном моста Акари на границе Арцах-Армения и установки контрольно-пропускного пункта.
“Сегодня Азербайджан устанавливает незаконный контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, что является грубым нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября. Это означает, что 120 тысяч мирных армян оказались в ловушке в Нагорном Карабахе и взяты Азербайджаном в заложники. Это происходит под молчаливым наблюдением международного сообщества.
Более того, это результат неспособности реагировать на непрекращающиеся грубые нарушения прав человека, а также терпимости к прошлым злодеяниям, совершенным Азербайджаном”,- написал он.