Արցախն արագորեն գլորվում է անվտանգային ու հումանիտար աղետի անդունդը. Բեգլարյան
Արցախը ադրբեջանական շրջափակման ներքո է արդեն 191 օր շարունակ, և այս ընթացքում մարդկանց ու հումանիտար բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժը կազմակերպվել է բացառապես Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից:
Իսկ ահա 6 օր շարունակ Արցախի 120 000 ժողովուրդը գտնվում է լրիվ մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ մատակարարման ու տեղաշարժի նույնիսկ Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից՝ Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
«Կից լուսանկարները ցուցադրում են, թե ինչպես են վերջին օրերին ադրբեջանական զրահամեքենաները փակել Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը՝ իրենց ապօրինի անցակետի մոտ: Սա՞ է «ազատ տեղաշարժի» իրենց երաշխիքը, որ այդքան խաբում են աշխարհին, թե իբր շրջափակում չկա:
Արցախն արագորեն գլորվում է անվտանգային ու հումանիտար աղետի անդունդը, և բոլոր պետությունները պետք է իրենց բաժին պատասխանատվությունը ստանձնեն ու կանխեն վերահաս ողբերգությունը՝ ոչ թե մեկը մյուսի վրա գցի պատասխանատվությունը:
Ակնկալում ենք ամենահրատապ ու գործնական քայլերը Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Եվրամիությունից, ՄԱԿ-ից և մնացած բոլոր դերակատարներից, իսկ աշխարհասփյուռ հայությունից՝ մեծ ճնշում բոլորի հանդեպ»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը:

Все государства должны взять на себя свою долю ответственности и предотвратить надвигающуюся трагедию: Артак Бегларян
Арцах находится под азербайджанской блокадой уже 191 день, и в этот период весьма ограниченное передвижение людей и гуманитарных грузов было организовано исключительно Красным Крестом и миротворцами.
И вот уже 6 дней 120 тысяч жителей Арцаха находятся в полной изоляции и осаде, без какого-либо снабжения и движения даже со стороны Красного Креста и миротворцев, написал на своей странице в Facebook советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян.
«Прикрепленные фотографии показывают, как в последние дни азербайджанская бронетехника перекрыла единственную дорогу Арцах - Армения возле своего незаконного КПП. Это их гарантия «свободного передвижения», которым они так обманывают мир, что якобы никакой блокады нет?
Арцах быстро скатывается в пропасть кризиса безопасности и гуманитарной катастрофы, и все государства должны взять на себя свою долю ответственности и предотвратить надвигающуюся трагедию, а не перекладывать ответственность друг на друга.
Возможно, это изображение текст
Ожидаем от Армении, России, США, Франции, Евросоюза, ООН и всех других акторов самых неотложных и действенных шагов, а от армян всего мира-большого давления на всех»,- написал Артак Бегларян.