Արցախից մենք երբեք չենք հրաժարվի, որքան էլ փորձեն մեր շուրջ սեղմել օղակը. Ռուբեն Վարդանյան
Ես մի բան գիտեմ՝ մեզանից յուրաքանչյուրն այսօր միայն գործով, համառ կամքով ու բացառիկ նվիրումով կարող է ապացուցել, որ ունակ ենք շարունակելու նրանց դիմադրությունն ու պայքարը, որ Արցախից մենք երբեք չենք հրաժարվի, որքան էլ փորձեն մեր շուրջ սեղմել օղակը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար  Ռուբեն Վարդանյանը:
«Յոթ տարի առաջ այս օրերին Ադրբեջանը հերթական անգամ ագրեսիայի դիմեց ընդդեմ Արցախի: Քառօրյա պատերազմի օրերին բազմաթիվ նվիրյալներ իրենց կյանքը տվեցին՝ ևս մեկ անգամ ցույց տալով, որ Արցախը հայրենիք է, հենման կետ, որ Արցախը եղել է ու պետք է մնա հայկական: Ինչպիսի բառեր էլ փորձենք ընտրել մեր երախտիքն ու խոնարհումը արտահայտելու հանուն այս հողի իրենց կյանքը զոհաբերած մեր տղաների հանդեպ, դրանք բավական չեն լինի: Նրանց զոհողությունը հանուն այն գաղափարի էր, որ մենք ու մեր երեխաներն ապրենք այս հողի վրա՝ անվտանգ ու ազատ:
Ցավոք, մենք մեր պայքարը չենք գնահատում, սխալներից ու բացթողումներից ոչ մի կարևոր հետևություն չենք անում: Կարևոր քննարկումները դառնում են միայն ներքաղաքական շահարկման առարկա՝ արժեզրկելով պայքարը, դիմադրությունն ու անձնազոհությունը: Ապրիլյան պատերազմի օրերին, դրանից առաջ ու հետո մեր անձնազոհ տղաները կյանք են դրել հանուն գաղափարի՝ սերունդներին արժանապատիվ ու ազատ կյանք ապահովելու համար: Բավարար կամք դրսևորելով, խելացի գործելով, պայքարի նշանակությունը հասկանալով ու սխալներից դասեր քաղելով միայն կարող ենք ավելի ուժեղ դառնալ: Իսկ անհարկի գնահատականները միմիայն բարդացնում են իրավիճակը՝ մեզ էլ ավելի խոցելի դարձնելով:
Ես մի բան գիտեմ՝ մեզանից յուրաքանչյուրն այսօր միայն գործով, համառ կամքով ու բացառիկ նվիրումով կարող է ապացուցել, որ ունակ ենք շարունակելու նրանց դիմադրությունն ու պայքարը, որ Արցախից մենք երբեք չենք հրաժարվի, որքան էլ փորձեն մեր շուրջ սեղմել օղակը:
Փառք ու պատիվ իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի նվիրաբերած մեր զինվորներին, մենք հանուն նրանց ու մեր ապագա սերունդների ուժեղ ու անվտանգ Արցախ պետք է ստեղծենք»:

Рубен Варданян: От Арцаха мы никогда не откажемся, сколько бы ни сжимали вокруг нас кольцо
Я знаю одно: каждый из нас только делом, крепкой волей и исключительной преданностью может доказать, что мы способны продолжить их сопротивление и борьбу, что от Арцаха мы никогда не откажемся, сколько бы ни сжимали вокруг нас кольцо. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян.
«Семь лет назад в эти дни Азербайджан в очередной раз прибег к агрессии против Арцаха. В дни четырехдневной войны многие герои отдали свои жизни, еще раз показав, что Арцах – родина, точка опоры, что Арцах был и должен оставаться армянским. Какие бы слова мы ни пытались подобрать, чтобы выразить нашу благодарность и смирение нашим мальчикам, отдавшим свои жизни за эту землю, их будет недостаточно. Их жертва была ради идеи, чтобы мы и наши дети жили на этой земле в безопасности и свободе.
К сожалению, мы не дорожим своей борьбой, не делаем важных выводов из ошибок и упущений. Важные дискуссии становятся лишь предметом внутриполитических спекуляций, обесценивающей борьбу, сопротивление и самопожертвование. В дни Апрельской войны, до и после нее, наши самоотверженные мальчики отдавали свои жизни за идею обеспечения достойной и свободной жизни поколений. Мы можем стать сильнее, только проявив достаточную волю, действуя с умом, понимая смысл борьбы и учась на ошибках. А неуместные оценки только усложняют ситуацию, делая нас еще более уязвимыми.
Я знаю одно: каждый из нас только делом, крепкой волей и исключительной преданностью может доказать, что мы способны продолжить их сопротивление и борьбу, что от Арцаха мы никогда не откажемся, сколько бы ни сжимали вокруг нас кольцо.
Честь и слава нашим солдатам, пожертвовавшим своими жизнями ради родины, мы ради них и наших будущих поколений должны создать сильный и безопасный Арцах», - написал Рубен Варданян.