Արցախի ժողովրդին էթնիկ զտումից և ցեղասպանությունից փրկելու լավագույն և արդյունավետ միջոցը նրա ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է. ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ-ն տարածել է մեկնաբանություն՝ ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության թիրախավորման կապակցությամբ:
՛՛Մարտի 22-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ խախտելով հրադադարի ռեժիմը, կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։ Սա մեկ շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության թիրախավորման արդեն երրորդ դեպքն է։
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակներով կրակ էր բացվել Մարտունու շրջանի Ամարասի հովտին հարակից խաղողի այգիներում աշխատող գյուղացիների, իսկ մարտի 19-ին՝ Թաղավարդ գյուղի վարչական տարածքում տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող քաղաքացու վրա։
Ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած նմանօրինակ հարձակումներն Ադրբեջանի երկարամյա և հետևողական քաղաքականության մաս են կազմում և ուղղված են Արցախում կյանքի անտանելի պայմանների ստեղծմանը, երկրի տնտեսությանը վնասելուն և արցախահայության վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելուն:
Հենց այդ քաղաքականության շրջանակներում, արդեն ավելի քան 100 օր է Արցախը գտնվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված շրջափակման մեջ, որի արդյունքում նվազագույնի է հասցվել հանրապետություն սննդամթերքի, դեղորայքի և կենսական նշանակության այլ ապրանքների ներմուծումը, խախտված են Արցախի ժողովրդի ազատ տեղաշարժի, պատշաճ բժշկական օգնության, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։
Ավելին, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար արգելափակում է Արցախի գազամատակարարումը, խոչընդոտում Հայաստանից եկող բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի վթարի վերացման աշխատանքները՝ Արցախի ժողովրդին զրկելով կենցաղային տարրական պայմաններից։ Արցախում տիրող հումանիտար ծանր իրավիճակի պայմաններում այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» ցույցերն ուղեկցվում են երաժշտությամբ, պարերով, հրավառությամբ, ալկոհոլով և խնջույքներով, որոնք ատելության խրախճանք են հիշեցնում՝ ի նշանավորումն Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական և անմարդկային շրջափակման և 120 հազար մարդկանց տառապանքների։
Գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների թիրախավորմամբ ադրբեջանական կողմը փորձում է թույլ չտալ արցախցիներին գոնե ինչ-որ չափով մեղմել շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդի պակասի լուրջ խնդիրները։
Ադրբեջանն ամեն գնով ձգտում է կոտրել սեփական հողում ազատ ապրելու արցախցիների կամքը՝ չխորշելով անգամ ահաբեկչական գործողություններից, ինչպիսին էր մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը, որի ժամանակ սպանվեց ԱՀ ոստիկանության 3 աշխատակից, մեկը՝ ծանր վիրավորվեց։ Պարբերաբար հնչեցվում են ակնհայտ ազգայնական, հայատյաց և անմարդկային կոչեր թե՛ երկրի բարձրագույն ղեկավարության, թե՛ հասարակ քաղաքացիների կողմից։
Վերջին նման օրինակն օրերս ադրբեջանական մեդիադաշտում լայնորեն տարածված տեսանյութն է, որում Լաչինի միջանցքն արգելափակած «բնապահպաններից» մեկը Ադրբեջանի թողտվությամբ բառացիորեն սպառնում է Նովրուզի տոնի առթիվ հայ մորթել։
Պետական մակարդակով Ադրբեջանի վարած ցեղասպան քաղաքականության ֆոնին անհրաժեշտ ենք համարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից վճռական և անհետաձգելի միջոցների ձեռնարկումը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ապահովմանը և Ադրբեջանի ցեղասպանական մտադրությունների կանխարգելմանը։
Համոզված ենք, որ Արցախի ժողովրդին էթնիկ զտումից և ցեղասպանությունից փրկելու լավագույն և արդյունավետ միջոցը նրա ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է և դրա ամրագրումը որպես հակամարտության կարգավորման հիմք՛՛,-ասված է ԱՀ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ:

Наилучший и эффективный способ спасти народ Арцаха от этнической чистки и геноцида -это признать его право на самоопределение. МИД Арцаха
Представляем комментарий Министерства иностранных дел Арцаха в связи с обстрелом мирного населения Арцаха вооруженными силами Азербайджана:
''22 марта вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз нарушив режим перемирия, открыли огонь по гражданским лицам, выполнявшим сельскохозяйственные работы на административной территории города Чартар Мартунинского района Республики Арцах. Это уже третий случай обстрела Азербайджаном мирного населения.
Напомним, что 15 марта с азербайджанских боевых позиций был открыт огонь из стрелкового оружия по сельчанам, работавшим на виноградниках, прилегающих к долине Амарас Мартунинского района, а 19 марта - по гражданину, выполнявшему на тракторе сельскохозяйственные работы на административной территории села Тагавард того же района.
Очевидно, что участившиеся в последнее время подобные нападения составляют часть многолетней и последовательной политики Азербайджана и направленны на создание невыносимых условий жизни в Арцахе, нанесение ущерба экономике страны и оказание психологического давления на армян.
В рамках той же политики уже более 100 дней Арцах находится в блокаде, организованной властями Азербайджана, вследствие чего сведен к минимуму ввоз в Республику продуктов питания, медикаментов и других жизненно важных товаров, нарушены фундаментальные права народа Арцаха на свободное передвижение, необходимую медицинскую помощь, образование и т.д. Более того, азербайджанская сторона периодически перекрывает подачу газа в Арцах, препятствует проведению работ по ликвидации аварии на идущей из Армении высоковольтной линии электропередачи, лишая народ Арцаха элементарных бытовых условий.
В условиях сложной гуманитарной ситуации в Арцахе демонстрации так называемых «экоактивистов» сопровождаются музыкой, танцами, фейерверками, распитием алкогольных напитков и пиршествами, которые напоминают торжество ненависти на фоне бесчеловечной и незаконной блокады Арцаха Азербайджаном и страданий 120 тысяч человек.
Обстреливая граждан, занимающихся сельскохозяйственными работами, азербайджанская сторона пытается помешать гражданам Арцаха в какой-то мере смягчить серьезные проблемы нехватки продовольствия, вызванные блокадой.
Азербайджан пытается любой ценой сломить волю народа Арцаха свободно жить на своей земле, не гнушаясь даже террористическими актами, наподобие диверсионного нападения 5 марта, в ходе которого были убиты 3 и тяжело ранен 1 сотрудник Полиции Республики Арцах.
Периодически звучат откровенно националистические, армяноненавистнические и бесчеловечные призывы как со стороны высшего руководства, так и простых граждан этой страны. Последним таким примером является широко распространенное на днях в азербайджанском медиапространстве видео, на котором один из “эко-активистов”, блокирующих Лачинский коридор, при попустительстве Азербайджана буквально угрожает в связи с праздником Новруз зарезать армянина.
На фоне геноцидальной политики, проводимой Азербайджаном на государственном уровне, считаем необходимым принятие Советом Безопасности ООН решительных и неотложных мер с целью обеспечения фундаментальных прав народа Арцаха и предотвращения геноцидальных намерений Азербайджана.
Убеждены, что наилучший и эффективный способ спасти народ Арцаха от этнической чистки и геноцида -это признать его право на самоопределение и закрепить данное положение в качестве основы для урегулирования конфликта''.