Արցախի ճանաչումը միջոց է կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդին իրավունքների զանգվածային և սիստեմատիկ խախտումները. ԱՀ ԱԳ նախարար
Արցախի միջազգային իրավական ճանաչումը միշտ եղել եւ շարունակում է արդիական մնալ Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 24-ին, «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով գիտագործնական համաժողովում իր ելույթում հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով Արցախի միջազգային ճանաչման հիմքերը իրավական, քաղաքական, պատմական տեսանկյունից ավելի քան բավարար են. «Արցախի ինքնորոշման եւ անկախության անցած ճանապարհը լիովին համապատասխանում ենթ ե միջազգային իրավունքի, թե ԽՍՀՄ-ի ժամանակին գործող իրավական նորմերին: 32 տարի առաջ Հանրապետության հռչակումը միակ միջոցն էր ապահովելու Արցախի ժողովրդի գոյությունը: 1991-ի դեկտեմբերի 10-ին էլ Արցախի ժողովուրդն իրացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը: Հետագայում Ադրբեջանը փորձելով բռնի ուժով ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, երեք անգամ դիմել է հակամարտության ուժային լուծման, այդպիսով խախտելով միջազգային  իրավունքի եւ ՄԱԿ-ի կանոնադրության պահանջները: Իսկ հարաբերական խաղաղության շրջանում  Ադրբեջանը հետեւողականորեն վարել է էթնիկ ատելություն բորբոքող եւ խտրականության քաղաքականություն: Զուգահեռաբար  պաշտոնական Բաքուն 30 տարի շարունակ սաբոտաժի է ենթարկել միջազգային միջնորդների, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջազգային նորմերի հիման վրա ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բոլոր փորձերը՝ ամեն անգամ վերջին պահին հրաժարվելով փոխզիջումային լուծման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Արցախի եւ նրա 120 հազար բնակչության ավելի քան 70 օր շարունակվող շրձջափակումը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության հերթական  օրինակն է»,-ասաց նա:
Արցախի ԱԳ նախարարը նաեւ հավելեց, որ Ադրբեջանի խտրական քաղաքականության վարման փաստը հաստատվել է նաեւ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից, որի որոշումներն արձանագրեցին Ադրբեջանի կողմից հայերի դեմ տարվող  ռասայական ատելության եւ խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը. «Դատարանի  եզրակացությունները թույլ են տալիս Ադրբեջանի քաղաքականությունը, այդ թվում Արցախի շրջափակումը, բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր  իրականացվող խտրական գործողությունների դրսեւորում:
Միջազգային հանրության կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը միջոց է կանգնեցնելու Արցախի ժողովրդին իրավունքների զանգվածային  եւ սիստեմատիկ խախտումները:
Իր հերթին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ պետական մակարդակով իրականացվող  հանցագործությունների մասշտաբները, էթնիկ զտման հանցավոր ծրագիրը  ավարտին հասցնելու փորձերը եւ հրաժարումը  խաղաղ բանակցություններից լրացուցիչ  հիմք են ճանաչելու Արցախի ժողովրդի ընտրության իրավաչափությունը հօգուտ անկախության:
Նկատի ունենալով գլոբալ համաշխարհային զարգացումները ու դրանց համատեքստում ի հայտ եկող նոր իրավական ու քաղաքական միտումները, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման վերոնշյալ  եւ մի շարք այլ հիմքերը,  այսօր  մասնագիտական հանրույթի կողմից մշակման եւ համապատասխան կարիք ունեն»,-ընդգծեց նա:

Глава МИД: Признание независимости Арцаха - способ остановить массовые нарушения прав народа
Международное правовое признание Арцаха всегда было и остается в ряду приоритетов внешней политики республики. Об этом заявил в ходе состоявшейся в Ереване конференции «Императив международного признания Арцаха» 24 февраля министр иностранных дел Карабаха Сергей Казарян.
По его словам, оснований для международного признания Арцаха более чем достаточно с правовой, политической и исторической точек зрения. «Путь Арцаха к самоопределению и независимости полностью соответствует международному праву и правовым нормам, которые действовали в советские времена. Провозглашение Республики 32 года назад было единственным способом обеспечить существование народа Арцаха. 10 декабря 1991 года он реализовал свое право на самоопределение. Позже Азербайджан, пытаясь силой подавить право народа Арцаха на самоопределение, трижды прибегал к силовому разрешению конфликта, нарушая тем самым требования международного права и Устава ООН. И в период относительного мира Баку последовательно проводил политику разжигания этнической ненависти и дискриминации.
Параллельно на протяжении 30 лет официальный Баку саботировал все попытки международных посредников, в частности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта на основе международных норм, каждый раз в последний момент отказываясь от договоренностей, приобретенных вокруг компромиссных решений. Блокада Арцаха и его 120-тысячного населения, продолжающаяся уже больше 70 дней, является еще одним примером проводимой Азербайджаном политики этнических чисток», - заявил Казарян.
Он также добавил, что факт дискриминационной политики Азербайджана подтвердил и Международный суд ООН, решения которого зафиксировали разжигание и пропаганду расовой ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны Баку. «Заключения суда позволяют определить политику Азербайджана, в том числе блокаду Арцаха, как проявление дискриминационных действий, преднамеренно осуществляемых властями Азербайджана. Признание независимости Карабаха международным сообществом - это способ остановить массовые и систематические нарушения прав народа Арцаха.
В свою очередь, масштабы преступлений, осуществляемых Азербайджаном против народа Арцаха на государственном уровне, попытки завершить преступную программу этнических чисток и отказ от мирных переговоров являются дополнительным основанием для признания правомерности выбора народ Арцаха в пользу независимости», - заключил глава МИД Карабаха.