Արցախի միջազգային ճանաչումը կնպաստի տարածաշրջանի անվտանգությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը. Մայիլյան
Ստեփանակերտում ընթացող «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» համաժողովի ժամանակ Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը հայտարարել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը կնպաստի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգությանն ու խաղաղության ամրապնդմանը:
Նրա խոսքով՝ ինքնորոշման մասին որոշումն ընդունվել է միջազգային և հայրենական օրենսդրությանը համապատասխան, և պատասխան է դարձել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների մշտական խախտմանը, զանգվածային էթնիկ զտումներին, երկխոսության հրաժարումից և ուժի կիրառմամբ լուծումներից: Մայիլյանը հիշեցրել է, որ այդ պայմաններում պետության ստեղծումն ամենաօպտիմալ միջոցն էր:
Ըստ նրա՝ 1994-ին հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրումը հույս է ներշնչել, որ ճանապարհ կբացվի միջազգային ճանաչման և կարգավորման համար, սակայն խաղաղ գործընթացը բախվել է խոչընդոտների՝ հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելուց Ադրբեջանի հրաժարումի տեսքով:
« Խոչընդոտելով լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն ու հրաժարվելով վստահության ոլորտի ստեղծման հարցով միջոցներից, շարունակելով սպառազինությունների մրցավազքը, սպառնալով նոր պատերազմով և խեղաթյուրելով հակամարտության էությունը՝ Ադրբեջանը խոչընդոտում է միջնորդների ջանքերին: Ավելին, մեկուսացման և ատելության քարոզման քաղաքականություն է վարում, խորացնում անդունդն ու ձգձգում որոշման հնարավորությունը»,- ասել է  նախարարը:
Մասիս Մայիլյանը նաև հայտնել է, որ Բաքուն փոխզիջման ու մոտեցումները վերանայելու որևէ նշան չի ցուցաբերում: Մինչդեռ, ըստ նրա, Ադրբեջանի գործողություններին ի պատասխան՝ Արցախի իշխանությունները շարունակում են միջազգային համագործակցության հարթման ջանքերը: Մասնավորապես, 2012 թվականից մի շարք փաստաթղթեր են ընդունվել, Ավստրալիայի և ԱՄՆ-ի նահանգները ճանաչել են Արցախի անկախությունը, բարեկամության մասին համաձայնագիր է կնքվել ավելի քան 20 քաղաքների հետ: Քույր քաղաքների օգնությամբ տարբեր ծրագրեր են իրականացվել: Մասնավորապես, ֆրանսիական քաղաքների աջակցությամբ Արցախում շարունակվում է ֆրանկոֆոնիայի շենքի կառուցումը:
Նա նաև նշել է, որ Արցախի ճանաչումը չի խոչընդոտում միջնորդների ջանքերին և լիովին համապատասխանում է բանակցությունների ոգուն: Ըստ նրա՝ միջնորդներն ասել են, որ  կարգավիճակի հարցը պետք է լուծի բնակչությունը, իսկ միջազգային ճանաչումը կօգնի վերջնական կարգավորմանը:
«Արցախը տարածաշրջանում խաղաղության իր քաղաքականությամբ ցույց է տվել, որ կարևոր դերակատարում ունի խաղաղության ճարտարապետության մեջ: Ճանաչումը թույլ կտա կիրառել փափուկ ուժ և կարևոր է մարդու իրավունքների տեսակետից: Մարդու իրավունքները չեն կարող ոտնահարվել, իսկ իրավունքները չեն կարող սահմանափակվել միայն այն պատճառով, որ ղարաբաղցիներն ապրում են չճանաչված երկրում: Չի կարելի կարգավորման սպասմամբ սահմանափակել պետական ինստիտուտների զարգացումը»,- ասել է  նախարարը:

Масис Маилян: Арцах состоявшееся демократическое государство
Международное признание Арцаха внесет весомый вклад в укрепление мира и безопасности в регионе. Об этом заявил глава МИД Арцаха Масис Маилян на проходящей в Степанакерте конференции «Сотрудничество во имя справедливости и мира».
Он подчеркнул, что Арцах самоопределился в соответствии с международным и отечественным законодательством. Это было ответом на постоянные нарушения Азербайджаном прав человека, массовые этнические чистки: «В этих условиях создание государства было наиболее оптимальным средством», - отметил Маилян.
По его словам, мирный процесс столкнулся с препятствием в виде нежелания Азербайджана мирно решать вопрос. «Препятствуя восстановлению полноценного формата и отказываясь от мер по созданию атмосферы доверия, продолжая гонку вооружений, шантажируя новой войной, искажая суть конфликта, Азербайджан препятствует усилиям посредников»,- заявил Маилян.
Более того, подчеркнул он, Азербайджан ведет политику по изоляции и пропаганду ненависти, усугубляет пропасть и отдаляет возможность решения, отметил министр.
В ответ на эти действия Баку, по словам министра, Арйах продолжает усилия по налаживанию международного сотрудничества. С 2012 г принял ряд документов, штаты в Австралии и США признали независимость Арцаха, заключены соглашения о дружбе с более чем 20 городами в других стран.
Как подчеркнул министр, признание Арцаха не препятствует усилиям посредников и полностью соответствует духу переговоров. «Как отмечали посредники, вопрос статуса должно решать население, а международное признание поможет окончательному урегулированию»,- заметил Маилян.
По его словам, государственные институты Арцаха давно состоялись, избирательные процессы проходят на высоком уровне. Более того, МИД Арцаха инициировал представление национальных отчетов о выполнении международных соглашений и уже распространил в ООН впервые отчет о выполнении гражданских прав. Арцах присоединился к инициативе ООН стабильного развития.