Արցախի միջազգային ճանաչումը եղել է և կմնա պետականաշինության և արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը. Դավիթ Բաբայան
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն այսօր՝ սեպտմբերի 1֊ին, մասնակցել է ԱՀ Ազգային ժողովի՝ Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակին նվիրված հատուկ նիստին և հանդես եկել ելույթով։
Նախարարն Արցախի Հանրապետության ստեղծումը համարել է ազգային-ազատագրական պայքարի տրամաբանական հանգուցալուծում, հայ ժողովրդի պատմության կարևորագույն էջերից և միասնության ամենավառ դրսևորումներից մեկը։
«Արցախի միջազգային ճանաչումը եղել է և կմնա պետականաշինության և արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը։ Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնության պահպանման կարևորությունը և արցախապահպանությունն ու արցախակենտրոնությունը համայն հայության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներ են»,-նշել է Դ.Բաբայանը՝ այս համատեքստում շեշտելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդման անհրաժեշտությունը։

Международное признание Арцаха было и останется одним из основных направлений государственного строительства и внешней политики։ Давид Бабаян
1 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян принял участие в специальном заседании Национального Собрания Республики Арцах, посвященном 30-летию провозглашения Республики Арцах, и выступил с речью.
В своем выступлении министр назвал образование Республики Арцах логическим завершением национально-освободительной борьбы, одной из важнейших страниц армянской истории и одним из самых ярких проявлений общенационального единства.
Министр отметил важность сохранения субъектности Республики Арцах и охарактеризовал сохранение Арцаха и арцахoцентризм как наиважнейшие задачи всего армянства, в этом контексте подчеркнув необходимость дальнейшего укрепления триединства Армения - Арцах -Диаспора.